Prowadzący Rekolekcje:

Ks. Zbigniew Suchy
Krystyna Szymczak

 

Czym są rekolekcje?

Rekolekcje (łac. recolere – zbierać na nowo, powtórnie) w Kościele Katolickim to kilkudniowy okres poświęcony odnowie duchowej poprzez modlitwę, nauki rekolekcyjne oraz spowiedź.
Rekolekcje to święty czas, czas szczególnego działania Pana Boga, czas obfitego błogosławieństwa. Człowiek nie wie, co Pan Bóg dla niego przygotował, ale skoro zaprasza go na rekolekcje, to może ufać, że jest to zgodne z wolą Bożą, aby pomimo braku czasu oraz licznych obowiązków domowych i zawodowych, te rekolekcje przeżył. Rekolekcje dają nadzieję, radość oraz optymizm na drodze życia chrześcijańskiego.
Rekolekcje parafialne w Kościele Katolickim odbywają się zazwyczaj w Adwencie i Wielkim Poście. Trwają trzy – cztery dni. Ważnym punktem rekolekcji jest spowiedź święta, która jest okazją do pojednania się z Bogiem i ludźmi.
O znaczeniu rekolekcji przypomniał Benedykt XVI w audycji Radia Watykańskiego w dniu 09.02.2008 r., mówiąc: „W naszej epoce coraz silniejszy jest wpływ sekularyzmu, a z drugiej strony powszechnie odczuwa się potrzebę spotkania z Bogiem. Oby więc nie zabrakło dziś możliwości dawania miejsca intensywnemu słuchaniu Słowa w ciszy i modlitwie. Bardzo odpowiednim miejscem dla takiego doświadczenia duchowego są rekolekcje.
Skuteczność i owocność rekolekcji nie zależą od prowadzącego księdza, ale od każdego z uczestników, od tego jak szeroko człowiek otworzy przed Chrystusem swoje serce, jak głęboko spojrzy Mu w oczy, nie bojąc się prawdy o sobie samym, choćby była ona gorzka i bolesna. Jezus zna wszystkie nasze problemy, zranienia i niedomagania. Pan Bóg nie usuwa z naszego życia trudności, ale daje siłę i moc, aby je pokonywać. Trudności są po to, abyśmy wzrastali w wierze. Pokonywanie ich czyni człowieka szczęśliwym i dlatego trzeba koncentrować się na tym, co jest celem najważniejszym, a nie ulotnym szczęściem. „Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego Sprawiedliwość, a wszystko inne będzie wam dodane” (Mt 6, 33). Jeżeli człowiek koncentruje się na tym, co w jego życiu najważniejsze (a głównym celem jest życie wieczne), to szczęście pojawi się samo. Rekolekcje są okazją do popatrzenia na całe swoje życie, a trud i wysiłek rekolekcyjny zostanie obficie wynagrodzony przez Pana Boga.

Domowy Kościół Ruchu Światło-Życie

Wspólnoty Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie istnieją przy Parafii p.w. Św. Wojciecha i Matki Bożej Częstochowskiej od 1993 roku. Obecnie zrzeszają w trzech kręgach 12 małżeństw, a łącznie z dziećmi jest to grupa 54 osób. Kręgami opiekują się Ks. Proboszcz Krzysztof Mijal oraz Ks. Mariusz Mul.
Założycielem Ruchu Światło-Życie jest Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki (1921 – 1987), który pod natchnieniem Ducha Świętego oraz czerpiąc ze źródła odnowy Kościoła po Soborze Watykańskim II, stworzył wspólnotę ludzi różnego wieku i powołania gromadzącą się wokół formuły „Światło-Życie”. Te dwa słowa: Światło (po grecku „FWS”) i Życie (po grecku „ZWH”) oznaczają jedność światła danego od Boga i codziennego życia chrześcijańskiego opartego na świadectwie wiary.
Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki rozpoczął na polskiej ziemi dzieło Oaz Żywego Kościoła od organizowania rekolekcji oazowych dla ministrantów (1954), Krucjaty Wstrzemięźliwości (1957-1960), a w latach następnych wypracował cały system formacyjno-ewangelizacyjny obejmujący dzieci, młodzież i dorosłych, a także rodziny (1973). Tak ukształtowany Ruch, został zawierzony Niepokalanej Matce Kościoła w dniu 11 czerwca 1973 roku w Krościenku nad Dunajcem przez kardynała Karola Wojtyłę.
Małżeństwa Domowego Kościoła realizują duchowość małżeńską, zaczerpniętą z międzynarodowego ruchu małżeństw katolickich Equipes Notre Dame. Celem duchowości jest wzajemne uświęcanie się małżonków, tworzenie jedności małżeńskiej i realizowanie katechumenatu rodzinnego. Łączy się to z przyjęciem zobowiązań, do których należą: modlitwa osobista, modlitwa ze współmałżonkiem, modlitwa rodzinna z dziećmi, codzienne czytanie Pisma Św. Raz w miesiącu małżonkowie zasiadają wspólnie na dialog małżeński i w modlitewnej łączności z Bogiem, szczerze omawiają wybrany temat. Podejmują regułę życia, która polega na tym, że każde z małżonków obiera postanowienie zbliżające go do Boga i realizuje je. Małżonkowie również uczestniczą raz w roku w rekolekcjach.
Podstawowa praca formacyjna małżonków ma miejsce w rodzinie. Tam też realizuje się zobowiązania Domowego Kościoła. Raz w miesiącu małżonkowie spotykają się na kręgu rodzin, podczas którego dzielą się swoimi sukcesami i porażkami na drodze do świętości.
Ważnym elementem formacji małżonków jest uczestnictwo w dniach wspólnoty zarówno Domowego Kościoła, jak i całego Ruchu Światło-Życie. Formacja członka Domowego Kościoła rozpoczyna się od ewangelizacji, podczas której następuje przyjęcie Jezusa Chrystusa jako swego Pana i Zbawiciela. Następnie poprzez okres katechumenatu, małżonkowie przygotowują się do podjęcia różnorakiej posługi zarówno w rodzinach, jak i w parafii, diecezji i w całym Kościele. Posługa ta jest gwarancją wzrostu chrześcijańskiego.
Uczestnictwo w Domowym Kościele Ruchu Światło-Życie zmienia życie człowieka na lepsze. Bliski kontakt z Bogiem, posługa oraz „światło na życie”, formuje „nowego człowieka”, który trwając w „nowej wspólnocie”, czyni świat lepszym przez szerzenie „nowej kultury”.
Małżeństwa zgromadzone w Domowym Kościele przy naszej parafii tworzą krąg p.w. Św. Wojciecha, krąg p.w. Matki Bożej Częstochowskiej i krąg p.w. Św. Mikołaja. Realizują one zobowiązania wynikające z przynależności do Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie oraz podejmują różnorakie posługi na rzecz parafii (np. oprawa liturgiczna Mszy Św. o godz. 930 w każdą pierwszą niedzielę miesiąca i przygotowywanie procesji Bożego Ciała) oraz Kościoła krośnieńskiego.
Wspólnota Domowego Kościoła współorganizuje Rekolekcje Parafialne, które odbędą się w dniach 25 – 27 listopada br.
Wszystkie małżeństwa, które pragną pogłębić duchowość małżeńską oraz nawiązać bliższą więź z Bogiem przez Jezusa Chrystusa, przy wsparciu Niepokalanej Matki Kościoła zapraszamy do wejścia na drogę Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie. Bliższych informacji udzielają Księża naszej parafii.
Szczęść Boże.
Beata i Andrzej Guzikowie