Dzisiejsza uroczystość – jak każda uroczystość w Kościele – ma charakter bardzo radosny. Wspominamy bowiem dzisiaj wszystkich tych, którzy żyli przed nami i wypełniając w swoim życiu Bożą wolę, osiągnęli wieczne szczęście przebywania z Bogiem w niebie. Kościół wspomina nie tylko oficjalnie uznanych świętych, czyli tych beatyfikowanych i kanonizowanych, ale także wszystkich wiernych zmarłych, którzy już osiągnęli zbawienie i przebywają w niebie. Widzi w nich swoich orędowników u Boga i przykłady do naśladowania. Wstawiennictwa Wszystkich Świętych wzywa się w szczególnie ważnych wydarzeniach życia Kościoła. Śpiewa się wówczas Litanię do Wszystkich Świętych, która należy do najstarszych litanijnych modlitw Kościoła i jako jedyna występuje w księgach liturgicznych (w liturgii Wigilii Paschalnej; ponadto także w obrzędzie poświęcenia kościoła i ołtarza oraz w obrzędzie święceń).

W Uroczystość Wszystkich Świętych a także w Dzień Zaduszny możemy uzyskać odpust zupełny, który może być ofiarowany tylko za zmarłych. Warunkiem jest wyzbycie się przywiązania do grzechów, nawet lekkich, przystąpienie do sakramentu pojednania i pokuty, przyjęcie komunii sakramentalnej, pobożne nawiedzenie kościoła lub kaplicy oraz odmówienie tam Ojcze nasz, Wierzę w Boga oraz jakiejkolwiek modlitwy w intencjach Ojca Świętego.

Ponadto korzystając z okazji pragniemy poinformować, że w miesiącu listopadzie można w każdym dniu zyskiwać odpusty, które można ofiarować jedynie za zmarłych. Pobożnie nawiedzając cmentarz, gdzie należy pomodlić się choćby tylko w myśli za zmarłych oraz odmówić jakąkolwiek modlitwę w intencjach Papieża. W dniach 1 do 8 XI – odpust jest zupełny. W pozostałych zaś dniach listopada jest cząstkowy. Warunki zyskania odpustu tak samo jak wyżej : spowiedź, Komunia sakramentalna oraz wyrzeczenie się przywiązania do grzechy, z tym, że jedna spowiedź wystarczy do zyskania odpustów w wielu dniach.

Źródło: brewiarz, Kalendarz Liturgiczny Archidiecezji Przemyskiej