Dziś rozpoczął się rok 2019. Już teraz wiemy, że będzie on pełen wydarzeń takich jak m.in. Światowe Dni Młodzieży czy 100-lecie Konferencji Episkopatu Polski. Ksiądz Paweł Rytel-Andrianik (rzecznik KEP) zapowiada wydarzenia zaczynając od stycznia, gdy to w Panamie papież Franciszek spotka się z młodymi całego świata. Z naszej Ojczyzny na to spotkanie wyleci około 3,5 – 4 tys. młodych osób, co sprawi, że będą oni największą grupą wśród pielgrzymów z Europy. Młodym towarzyszyć będzie 15 biskupów oraz 150 księży. Jednakże na tych młodych, którzy nie mają możliwości wyjazdu na to spotkanie nasza Archidiecezja Przemyska ma propozycję, o której już informowaliśmy tutaj

Rzecznik KEP informuje również, że rok 2019 będzie zawierał obchody 100-lecia powstania Konferencji Episkopatu Polski i 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską. Obchody te jednak będą miały miejsce w Warszawie w dniach 12 do 14 marca br. Wszystkich zainteresowanych tymi obchodami odsyłamy do strony KEP, gdzie z pewnością pojawią się informacje na ten temat. Miesiąc czerwiec to czas obchodów rocznicy pierwszej wizyty św. Jana Pawła II w Ojczyźnie. W tym roku to już 40 rocznica tej wizyty. Kolejnym okrągłym jubileuszem będzie, odbywający się w październiku, jubileusz 100-lecia powstania Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. Rzecznik KEP podkreśla, że „[…]Te jubileusze pokazują, że wraz z rodzącą się Niepodległą powstawały także instytucje kościelne, aby służyć obywatelom Polski. Ukazuje to zaangażowanie Kościoła w odbudowę państwa polskiego”.

Rok 2019 zakończy 42. Europejskie Spotkanie Młodych Taizé. Dlaczego jest to istotne wydarzenie dla kościoła polskiego? Dlatego, że w tym roku odbywać się ono będzie w naszej Ojczyźnie. Dokładniej mówiąc we Wrocławiu. Spotkanie w tym mieście odbywało się już dwukrotnie, w 1989 i 1995 roku. W dniach 29 grudnia 2019 a 1 stycznia 2020 roku odbędzie się ponownie. Z racji tego, że tym razem jest „na wyciągnięcie ręki” zachęcamy młodych do zainteresowania się tym spotkaniem. Rzecznik Konferencji Episkopatu zapowiedział, że „[…]Przed nami ważny rok, który – jak klamrą – spina młodzież. Rozpoczynamy Światowymi Dniami Młodzieży w Panamie, a kończymy spotkaniem młodych Taizé we Wrocławiu”.

BP KEP