Nasza ojczyzna jest w niebie

Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego

Dla upamiętnienia wniebowstąpienia Pana Jezusa zostało ustanowione święto Wniebowstąpienia Pańskiego – wstąpienia do nieba zmartwychwstałego Chrystusa. Uroczystość obchodzona corocznie w 40 dni od Zmartwychwstania Pańskiego. Wniebowstąpienie jest ukoronowaniem i zakończeniem życia ziemskiego Jezusa oraz Jego triumfem. Pan Jezus przez 40 dni po swoim zmartwychwstaniu przebywał wśród uczniów. Po upływie tego czasu Apostołowie udali się razem na Górę Oliwna (Dz 1, 12). W obecności uczniów Jezus uniósł się w górę – triumfalnie powrócił do nieba, skąd przyszedł na ziemię dla naszego zbawienia przyjmując naturę ludzką. Można zatem powiedzieć, że Wniebowstąpienie Jezusa jest też wyniesieniem człowieka i jego wielkiej godności. Wstąpienie do nieba Pana Jezusa opisują: Ewangelia Marka 16, 19, Ewangelia Łukasza 24, 50—51 oraz Dzieje Apostolskie 1, 9—11.

I Rocznica I komunii Świętej

Dzisiaj na Mszy św. o godz.11.00 swoją pierwszą rocznicę przystąpienia do Stołu Pańskiego obchodzą dzieci z kl IV. Módlmy się w ich intencji o Boże błogosławieństwo.

KOŚCIOŁY I SANKTUARIA ŚWIATA – WŁOCHY

Bazylika św. Jana na Lateranie w Rzymie. Jej pełna nazwa to: Papieska arcybazylika Najświętszego Zbawiciela, św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty na Lateranie. Jest to katedra biskupa Rzymu i należy do czterech bazylik większych. Warto zwrócić uwagę, że to nie bazylika św. Piotra, ale właśnie bazylika św. Jana na Lateranie jest katedrą. Zgodnie z tradycją kościoła katolickiego uważana jest za „Matkę i głowę wszystkich kościołów miasta i świata.” Bazylika i stojący obok Pałac na Lateranie znajdują się poza Watykanem – na terenie Rzymu, czyli państwa włoskiego, ale z uwagi na swoją rangę otrzymały specjalny status eksterytorialny. Historia bazyliki związana jest z uznaniem chrześcijaństwa jako pełnoprawnej religii. Wtedy cesarz Konstantyn podarował papieżowi Lateran, który stał się siedzibą papieży na kolejne 1000 lat. Tutaj odbyło się pięć powszechnych soborów, mieszkało tu ponad 150 papieży (23 jest pochowanych w bazylice). Wybudowany na wzgórzu laterańskim kościół był konsekrowany w 328 r. przez papieża Sylwestra I, który poświęcił ją Najświętszemu Zbawicielowi. W IX w. papież Sergiusz III dedykował ją także św. Janowi Chrzcicielowi, a Lucjusz II dodał jeszcze w XII w. św. Jana Ewangelistę, stąd dość długa oficjalna nazwa kościoła. Podczas niewoli awiniońskiej papiestwa Lateran popadł w ruinę, a gdy następcy św. Piotra wrócili do Rzymu za swoją siedzibę obrali Watykan. Sama bazylika ma pięć naw i zbudowana została na planie krzyża łacińskiego. W centralnym punkcie kościoła znajduje się ołtarz, przy którym mszę celebrować może tylko sam papież (ewentualnie wyznaczony przez papieża duchowny). Do czasu II Soboru Watykańskiego był to jedyny na świecie ołtarz, w którego blacie nie umieszczono relikwii męczenników i świętych. Zadowolono się „jedynie” fragmentami stołu, przy którym mszę miał odprawiać św. Piotr. W ażurowej nadbudowie ołtarza tzw. Cyborium, zgodnie z tradycją w specjalnym relikwiarzu znajdują się fragmenty głów św. Piotra i Pawła. Bazylika jest wielka, ma ogromną nawę główną i po 2 boczne oraz spory transept. Nawę główną zamyka apsyda z tronem papieskim i wspaniałą mozaiką w stylu wschodnim z XIII w. ponad nim. Postacie apostołów ustawione w niszach nawy głównej pochodzą z XVIII w. Na placu, na którym stoi katedra—Piazza di San Giovanni in Laterano stoi egipski obelisk, zwany obeliskiem laterańskim. Został przywieziony z Karnaku do Rzymu w IV w. i jest to największy obelisk w Wiecznym Mieście. (Koniec Części I).

Anita Iwańska-Iovino

Dzieci, dar z nieba.

Pierwszy czerwca. Dzień Dziecka. Św. Jan Paweł II, dzieci nazywał uśmiechem nieba powierzonym ziemi oraz prawdziwymi klejnotami rodziny i społeczeństwa. Dar nieba, mający godne miejsce w Kościele. Nawiązanie do pięknej sceny z Ewangelii św. Marka, w której Pan Jezus błogosławi dzieci: Przynosili Mu również dzieci, żeby ich dotknął; lecz uczniowie szorstko zabraniali im tego. A Jezus widząc to, oburzył się i rzekł do nich: „Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im; do takich bowiem należy królestwo Boże”… I biorąc je w objęcia, kładł na nie ręce i błogosławił je. /MK 10, 13-16/. Królestwo Boże, od Narodzin Jezusa, w szczególny sposób należało do dzieci. One były pierwszymi męczennikami, którzy stracili życie powodu Jezusa. Święci Młodziankowie wymordowani na rozkaz Heroda. W pierwszych wiekach Kościoła, dzieci na równi z dorosłymi, za wierność Chrystusowi, ponosili śmierć podczas okrutnych tortur. Choćby św. Krystyna, czy dwunastoletnia Agnieszka i setki nieznanych z imienia. Przez wieki wiele dzieci rodziło się dla nieba. Święty Dominik Savio, św. Stanisław Kostka, bł. Laura Vicuna, bł. Karolina Kózkówna, to tylko przykłady. Na pośredników wielkich objawień, Maryja także wybrała dzieci, z Lourdes, La Salette i Gietrzwałdu. W drodze na ołtarze, wraz z rodzicami Józefem i Wiktorią Ulmami są: Stasia, Basia, Władziu, Franuś, Antoś, Marysia i jedno jeszcze Nienarodzone. Zostali zamordowani przez niemieckiego okupanta, za udzielenie pomocy Żydom.

Dzień Dziecka, więc tekst powinien być pogodny, jak uśmiech dziecka. Jednak trudno mi uwolnić się od przekazu telewizyjnego, w którym zapłakany ukraiński chłopiec idzie samotnie, pomimo, że w tłumie, w stronę nieznanego mu świata w stronę przejścia granicznego. Wyjdzie za poważnie, ale nie szlochałby ten dzieciak, gdyby dokerzy angielscy i niemieccy nie blokowali, w 1920 roku, dostaw broni do Polski, która zablokowała pochód na Europę zdziczałym sowieckim hordom. Nie szlochałby, gdyby sojusznicy nie oddali Polski i „kawału” Europy w łapy Stalina, zgodnie z ustaleniami na tajnych konferencjach w Teheranie /43/ i Jałcie /45/ oraz jawnej w Poczdamie /45/. Stało się, nie cofniemy faktów. Ale głośno wykrzykujmy prawdę o socjalizmach, czerwonym i niemieckim brunatnym. Ile osób w Polsce i na świecie ma wiedzę o niemieckim obozie koncentracyjnym dla dzieci w Łodzi. Dla dzieci! To nie jest przypadek, że wszelkie socjalizmy nie przyjmują prawdy o Bogu.

A świat dla dzieci jest taki, że co 8 sekund umiera jedno dziecko z głodu. Wg. danych ONZ 300 milionów dzieci kładzie się spać głodne! Świat, to także Caritas budujący dla dzieci szkoły, przedszkola i dostarczający żywność. To setki darczyńców i wolontariuszy. Dobro, potężne, też istnieje.

Andrzej Jakubik