Podziękowanie za pomoc

13 listopada 2022

Parafia pw. Św. Wojciecha i Matki Bożej Częstochowskiej w Krośnie

Szczęść Boże!

Czcigodny ks. Proboszcz i drodzy Parafianie!

Gorąco i bardzo serdecznie dziękujemy Wam za otwartość i zebraną pomoc humanitarną w postaci odzieży dla uchodźców, którymi opiekuje się Caritas w Drohobyczu.

Obecnie w naszym CARITAS mieszka ponad 200 uchodźców, większość i z nich to kobiety z dziećmi, osoby starsze, chore i niepełnosprawne. Dajemy im wyżywienie i opiekę medyczną. Oprócz tego w naszym ośrodku w Drohobyczu, codziennie dajemy 100-150 bezpłatnych obiadów dla następnych uchodźców. Nasze Centrum Medyczne co dzień też wydaje bezpłatne leki. Oprócz tego codziennie rozdajemy odzież, pampersy oraz środki higieny.

Jeszcze raz, serdecznie dziękujemy i modlimy się za wszystkich ofiarodawców. W kraju ogarniętym wojną, każde choćby najmniejsze wsparcie jest nieocenione. Serdeczne Bóg zapłać.

Z szacunkiem i modlitwą
o. Igor Kozankewycz
dyrektor Caritas
Diecezji Samborsko – Drohobyckiej

EWANGELIA WEDŁUG ŚW. ŁUKASZA (21, 5 – 19)

Gdy niektórzy mówili o świątyni, że jest przyozdobiona pięknymi kamienimi i darami, Jezus powiedział: «Przyjdzie czas, kiedy z tego, na co patrzycie, nie zostanie kamień na kamieniu, który by nie był zwalony». Zapytali Go: «Nauczycielu, kiedy to nastąpi? I jaki będzie znak, gdy to się dziać zacznie?» Jezus odpowiedział: «Strzeżcie się, żeby was nie zwiedziono. Wielu bowiem przyjdzie pod moim imieniem i będą mówić: „To ja jestem” oraz: „Nadszedł czas”. Nie podążajcie za nimi! I nie trwóżcie się, gdy posłyszycie o wojnach i przewrotach. To najpierw „musi się stać”, ale nie zaraz nastąpi koniec». Wtedy mówił do nich: «Powstanie naród przeciw narodowi” i królestwo przeciw królestwu. Wystąpią silne trzęsienia ziemi, a miejscami głód i zaraza; ukażą się straszne zjawiska i wielkie znaki na niebie. Lecz przed tym wszystkim podniosą na was ręce i będą was prześladować. Wydadzą was do synagog i do więzień oraz z powodu mojego imienia wlec was będą przed królów i namiestników. Będzie to dla was sposobność do składania świadectwa. Postanówcie sobie w sercu nie obmyślać naprzód swej obrony. Ja bowiem dam wam wymowę i mądrość, której żaden z waszych prześladowców nie będzie mógł się oprzeć ani sprzeciwić. A wydawać was będą nawet rodzice i bracia, krewni i przyjaciele i niektórych z was o śmierć przyprawią. I z powodu mojego imienia będziecie w nienawiści u wszystkich. Ale włos z głowy wam nie spadnie. Przez swoją wytrwałość ocalicie wasze życie»

Komentarz do Ewangelii

Pytania na temat końca świata zawsze budziły ciekawość. Jednakże wszystkie dywagacje na ten temat są bezproduktywne. Nikt bowiem nie potrafi odpowiedzieć w jakim czasie to nastąpi. Pewne jest, że kiedyś nadejdzie zmierzch istnienia świata. Pan Jezus w Ewangelii mówi, że nie tak szybko nastąpi koniec. Świat będzie musiał wpierw przejść przez wiele trudnych doświadczeń. Również chrześcijanie będą poddawani bolesnej próbie wierności Bogu. Pan Jezus jednak zapewnia nas, że wszystko jest w rękach Pana Boga.

KOŚCIOŁY I SANKTUARIA ŚWIATA – WŁOCHY

Basilica di San Gregorio Maggiore – Bazylika Św. Grzegorza w Spoleto, nazywana w ten sposób aby odróżnić świątynię od dwóch innych nazwanych także imieniem tego samego świętego. Jedna z nich – San Giorgio minore (mniejszy), znajdowała się wewnątrz rzymskiego amfiteatru, gdzie według zapisków miejskich św. Grzegorz został zamordowany. Drugi kościół znajdował się w wyższej części miasta, w miejscu gdzie święty został uwięziony przed swoją męczeńską śmiercią. Nazywał się San Gregorio della Sinagoga, dlatego, że rejon, w którym się znajdował był zamieszkany w średniowieczu w większości przez żydów. Bazylika Św. Grzegorza została wybudowana ku czci księdza męczennika, mieszkańca Spoleto, który po uwięzieniu i torturach został skazany na ścięcie, podczas prześladowania chrześcijan w czasach cesarza Dioklecjana. Św. Grzegorz został stracony w rzymskim amfiteatrze w roku 304. Jego ciało zostało przeniesione i złożone w grobie przez wdowę imieniem A bbondanza, która założyła chrześcijański cmentarz i pierwszy kościół, w miejscu gdzie dziś znajduje się bazylika. Jakieś cztery wieki później inna kobieta także o imieniu A bbondanza, odnowiła całą budowlę i niektóre części świątyni z tego okresu zachowały się do dnia dzisiejszego. Począwszy od X wieku, niektóre relikwie świętego zostały wysłane do miast: Kolonia, Metz, Verdun, Cremona i Florencja, w których czczone są do dziś. We wnętrzu bazyliki znajdują się dwie inskrypcje, jedna to data 1079 – początek prac konstruktorskich, a druga – 06.08.1146 – dzień poświęcenia kościoła przez sześciu biskupów. Najwięcej prac zostało wykonanych w czasie przed konsakracją: dzwonnica, fronton kościoła, prezbiterium, krypta oraz plebania. W roku 1155 bazylika, niebędąca jeszcze w obrębie murów miejskich, została splądrowana podczas napadu na Spoleto przez wojska Federico Barbarossy. Na przestrzeni wieków niezliczone powodzie rzeki Tessino, przyczyniły się do znacznego podniesienia poziomu nawierzchni okalającej kościół, w zwiazku z tym dziś aby wejść do świątyni należy zejść po kilku schodach. Bazylika wzbogaciła się też z czasem o kilka kaplic: cappella degli Innocenti – kaplica niewinnych, cappella San Michele Arcangelo – kaplica św. Michała Archanioła, cappella San Paolo – kaplica św. Pawła – to niektóre z nich. Od 1388 roku relikwie św. Grzegorza są umieszczone w specjalnym kamiennym relikwiarzu, przy którym mogą modlić się pielgrzymi i wierni. W 1921 roku do kościoła zostały sprowadzone z sanktuarium z Loreto doczesne szczątki błogosławionej Krystyny ze Spoleto. Jeśli kiedyś nasze podróżowanie zaprowadzi nas do regionu Umbria we Włoszech, warto odwiedzić Bazylikę Św. Grzegorza.

Anita Iwańska-Iovino