Czuwajcie i bądźcie gotowi

27 listopada 2022

Czuwajcie i bądźcie gotowi

Przed nami cztery tygodnie adwentu, który jest początkiem Roku liturgicznego i poprzedza czas Świąt Narodzenia Pańskiego. Ideą przewodnią Adwentu jest przygotowanie duchowe na zbliżające się Święta, dlatego będziemy często słyszeli nawoływanie do czuwania, aby być przygotowanym na spotkanie z Panem Jezusem w czasie Świąt Bożego Narodzenia, ale także gdy przyjdzie na końcu naszych dni życia. Sposób przeżywania czasu Adwentu odzwierciedla w dużym stopniu jak wsłuchujemy się w słowo Boże i jak traktujemy nasze życie religijne.


Poświęcenie opłatków na Boże Narodzenie

Dziś poświęcenie opłatków na Wigilię Bożego Narodzenia, które rozniosą wraz z kalendarzami parafialnymi na nowy rok nasi radni parafialni do naszych domów. Przyjmijmy ich do swoich domów z życzliwością, ponieważ ofiarują swój czas i trud dla dobra naszej wspólnoty parafialnej. Ofiary składane przy tej okazji będą przeznaczone na parking oraz ona ogrzewanie kościoła.

EWANGELIA WEDŁUG ŚW. MATEUSZA (24, 34– 44)

Jezus powiedział do swoich uczniów: «Jak było za dni Noego, tak będzie z przyjściem Syna Człowieczego. Albowiem jak w czasie przed potopem jedli i pili, żenili się i za mąż wydawali aż do dnia, kiedy Noe wszedł do arki, i nie spostrzegli się, aż przyszedł potop i pochłonął wszystkich, tak również będzie z przyjściem Syna Człowieczego. Wtedy dwóch będzie w polu: jeden będzie wzięty, drugi zostawiony. Dwie będą mleć na żarnach: jedna będzie wzięta, druga zostawiona. Czuwajcie więc, bo nie wiecie, w którym dniu Pan wasz przyjdzie. A to rozumiejcie: gdyby gospodarz wiedział, o jakiej porze nocy nadejdzie złodziej, na pewno by czuwał i nie pozwoliłby włamać się do swego domu. Dlatego i wy bądźcie gotowi, bo o godzinie, której się nie domyślacie, Syn Człowieczy przyjdzie».

Komentarz do Ewangelii

Przyszłość jest przed człowiekiem zakryta. Może jedynie snuć przypuszczenia, może planować. Nie mniej nie jest to pewne. Mam szczególnie na myśli naszą przyszłość , a więc nasze zdrowie, powodzenie, zrealizowane lub nie nasze zamierzenia i projekty. A co dopiero mówić o przyszłości, która będzie końcem naszego życia. To już całkowicie jest przed nami zakryte. Nie znamy dnia ani godziny naszej śmierci, ani tego w jakich ona będzie okolicznościach. Chrześcijanin powinien odznaczać się zatem mądrością patrzenia w przyszłość w kontekście swojego bytowania na tej ziemi. Niezwykle ważne jest więc, aby na serio, poważnie wziąć do swego serca słowa Pana Jezusa, który apeluje do naszych serc i sumień mówiąc; bądźcie gotowi, bo nie wiecie, w którym dniu Pan wasz przyjdzie. Trzeba nam więc dziś wielkodusznie odpowiedzieć na to wezwanie naszego Zbawiciela, aby dobrze przygotować się na Święta Bożego Narodzenia, a szczególnie na nasze spotkanie z Nim w wieczności.

Uczyńmy nasz adwent prawdziwą tęsknotą, prawdziwym wołaniem, by przyszedł Pan, a On przyjdzie… i będzie święto!”

s. M. Kobylińska

KOŚCIOŁY I SANKTUARIA ŚWIATA – WŁOCHY

Cattedrale di Sant’Andrea Apostolo – Katedra Św. Andrzeja Apostoła w Tortolì to główny kościół rzymskokatolicki w dawnej diecezji Ogliastra we wsch. Sardynii. Ogliastra była najbardziej górzystą i najmniej zaludnioną prowincją Sardynii a swoją nazwę wzięła od dużej ilości drzew oliwnych rosnących w prowincji, znanych jako olivastri . W miejscu gdzie znajduje się aktualnie świątynia od wieków czczono kult św. Andrzeja a pierwszy zapis o tym pochodzi z XIVw. W liście z 1386 r.od króla Piotra IV Aragońskiego do brata Petro de Armentera z klasztoru San Saturnino w Cagliari znajduje się wzmianka o kościele parafialnym św. Andrzeja w Tortolì. W 1784 r. podczas wizytacji arcybiskupa budynek świątyni został orzeczony, jako nieodpowiedni, w złym stanie co doprowadziło do rozpoczęcia budowy nowego kościoła. Po zakończeniu prac katedra św. Andrzeja stała się siedzibą archidiecezji Ogliastra do 1927 r. gdy to arcybiskup przeniósł się do miasta Lanusei, do katedry pw. Św. Marii Magdaleny. Kościół pw. Apostoła zbudowany jest na planie krzyża łacińskiego czyli podstawowej formie krzyża chrześcijańskiego z kopułą usytuowaną w miejscu przecięcia się ramion i podstawy krzyża. Bezpośrednio pod kopułą znajduje się prezbiterium, otoczone ze wszystkich stron białą marmurową balustradą; w jej centrum przykuwa oko przepiękny ołtarz wykonany w całości z wielokolorowych marmurów z 1809 r. W centralnej niszy znajduje się wykonana w XVIII w. drewniana statua św. Andrzeja Apostoła. Tuż za głównym ołtarzem można podziwiać wykonany całkowicie z drzewa orzecha włoskiego chór a na nim organy wykonane w 1883 r. Pod ołtarzem znajduje się krypta, w której zostali pochowani biskupi archidiecezji Ogliastra. Z lewej strony świątyni w kaplicy Różańcowej podczas prac konserwatorskich w 1995 roku, w zamurowanej niszy okiennej, odnaleziono podobiznę św. Elżbiety Węgierskiej, która wykonana została ze złoconego drewna z umieszczoną u stóp świętej prawdziwą czaszką. Znalezisko stało się lokalną sensacją choć dokładnie nie jest wiadomo z którego wieku pochodzi. Katedra, wznosząca się w centrum historycznym miasta, na placu katedralnym posiada także wieżę – dzwonnicę . Najprawdopodobniej wieża ta jest dużo starsza niż budowla kościoła i służyła jako wieża obserwacyjna. U podstawy dzwonnicy, zbudowana w najbardziej w najbardziej antycznej części katedry znajduje się datowana na XVI wiek kaplica Chrztu świętego, a w niej marmurowa chrzcielnicą dodatkowo otoczona przepięknie rzeźbioną drewnianą podstawą.

Anita Iwańska—Iovino