Wieczerza wigilijna

18 grudnia 2022

Przy wigilijnym stole Łamiąc opłatek święty,
Pomnijcie, że dzień ten radosny w miłości
jest poczęty;

Jan Kasprowicz

Wieczerza wigilijna

Cała rodzina i wszyscy zgromadzeni wokół stołu odmawiają modlitwę przed wieczerzą. Poprowadzić ją powinien ojciec lub matka rodziny albo dziadek czy osoba najstarsza obecna. Po odczytaniu Ewangelii o narodzeniu Jezusa następuje najważniejszy moment, to jest łamanie się opłatkiem, składanie sobie życzeń i przekazanie znaku pokoju. Wszyscy powinni też przeprosić się wzajemnie za uczynione zło. Życzenia nie powinny być zdawkowo wypowiedzianymi formułami, lecz słowami płynącymi z serca; są one bowiem skierowane do najdroższych nam osób.

Podziękowanie

Serdecznie dziękuję Radzie parafialnej za roznoszenie opłatków na stół wigilijne oraz kalendarzy parafialnych. Niech Pan Bóg błogosławi za ten trud poniesiony dla dobra naszej wspólnoty parafialnej i dla Bożej chwały.

Ks. Proboszcz

Modlitwa przy wigilijnym stole

  • Rozpoczyna ją znak krzyża: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego

  • Następnie prowadzący modlitwę zapala świecę na stole

  • Wszyscy modlimy się : Ojcze Nasz, Zdrowaś Mario i Chwała Ojcu

  • Prowadzący czyta fragment Ewangelii św. Łukasza o narodzeniu Jezusa

  • Prowadzący czyta modlitwę przed dzieleniem się opłatkiem

Ewangelia św. Łukasza o narodzeniu Jezusa

W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym państwie. Pierwszy ten spis odbył się wówczas, gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz. Wybierali się więc wszyscy, aby dać się zapisać, każdy do swego miasta. Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego, zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna. Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie.W tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoją trzodą. Naraz stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła, tak że bardzo się przestraszyliLecz anioł rzekł do nich „Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz Pan. A to będzie znakiem dla was: znajdziecie Niemowlę owinięte w pieluszki i leżące w żłobie”. l nagle przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich, które wielbiły Boga słowami: „Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania”

Modlitwa przed połamaniem się opłatkiem

Panie Boże, Ty sprawiłeś, że ta święta noc, kiedy wspominamy pamiątkę Wcielenia Twojego Syna dla naszego zbawienia, zajaśniała blaskiem Twej światłości. Spraw, abyśmy, opromienieni tym blaskiem, z otwartym sercem przyjęli Jezusa jako naszego Odkupiciela. Pobłogosław nas i te opłatki, którymi się podzielimy na znak miłości i przebaczenia. Naucz nas, Panie Boże, dzielić się chlebem, miłością i życzliwością ze wszystkimi ludźmi, a zwłaszcza z tymi, wśród których żyjemy.

Obdarz miłością, zgodą i jednością naszą rodzinę. Wlej nadzieję w serca ubogich, samotnych, osieroconych i przeżywających jakiekolwiek cierpienia. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen

KOŚCIOŁY I SANKTUARIA ŚWIATA – WŁOCHY

Basilica Concattedraledi San Tom maso Apostolo – Katedra Św. Tomasza Apostoła w Ortonie w regionie Abruzja to świątynia nosząca godność bazyliki mniejszej, słynąca z przechowywania od XIII w. relikwii św. Tomasza Apostoła. Bazylika została zbudowana na miejscu starożytnej rzymskiej świątyni. Zniszczona przez Normanów w 1060 r., odbudowana i kolejny raz zburzona przez trzęsienie ziemi, została zrekonstruowana i poświęcona NMP od Aniołów w 1127 r. Od 6 września 1258 r. przechowywane są tu relikwie a właściwie ciało św. Tomasza Apostoła przywiezione z greckiej wyspy Chios przez kapitana Leona z Ortony. Związana jest z tym wydarzeniem ciekawa historia. Kiedy statek kapitana Leona przybił do wyspy Chios, on sam poszedł pomodlić się do głównego kościoła na wyspie i tam zachwyciła go kaplica wzniesiona nad grobem męczennika. Pewien stary mnich poinformował go, że w tym oratorium znajduje się ciało św. Tomasza Apostoła i w tym samym momencie pojawiła się świetlista ręka, która kazała mu się przybliżyć. Upewniwszy się, że ma do czynienia z relikwiami świętego, powrócił na statek i zaprojektował na następną noc włamanie do kościoła. Wraz z kilkoma marynarzami kapitan skradł relikwie oraz płytę nagrobną i przywiózł to wszystko do Ortony. Od tej pory bazylika stała się przedmiotem pielgrzymek wierzących ale także ataków ze strony nieprzyjaciół. Katedra ucierpiała w wyniku ataków wojskowych Turków w 1566 r., Francuzów w 1799 r. oraz walk podczas bitwy pod Ortoną w 1943 r. Za każdym razem „ dziwnym trafem” doczesne szczątki Apostoła nie odnosiły żadnej szkody. W 1943 r. Podczas II wojny światowej biskup diecezji stanął przed poważnym dylematem, gdzie ukryć wykonane z litego srebra popiersie św. Tomasza Apostoła. Niemcy dowiedzieli się o ogromnej wartości zabytku i postanowili go zagarnąć. Aby uchronić popiersie przed szabrem, księża postanowili zamurować je w ukrytej niszy dzwonnicy. Cała operacja przebiegała w największym sekrecie. Niestety podczas bombardowań katedra została prawie w całości zburzona. 16 lipca 1945 r. srebrne popiersie Apostoła zostało wyjęte z ukrycia i wystawione na widok wiernych. Reszta relikwii została odnaleziona w stanie nietkniętym pod zburzonym ołtarzem. Świątynia w całości odbudowana, została otwarta dla wiernych 5 września 1949 r. W jej wnętrzu znajdują się odtworzone freski ze starego kościoła oraz uratowane przed bombardowaniem zdobienia z XIII wieku. W krypcie pod prezbiterium jest umieszczona miedziana, pozłacana urna z relikwiami św. Tomasza oraz kamień nagrobny ozdobiony greckimi literami. Poznając historię relikwii św. Tomasza Apostoła nie sposób zadać sobie pytania: Jak to możliwe, że przy tylu zawirowaniach na przestrzeni wieków pozostały one nienaruszone?

Anita Iwańska – Iovino

Poprzedni wpis
«