30 rocznica męczeńskiej śmierci bł. Ks. Jerzego Popiełuszki.

19 października br., kolejny raz w naszej Parafii, była sprawowana uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny, Ludzi Pracy i „Solidarności”.  Ta Eucharystia była szczególna, bo sprawowana w trzydziestą rocznicę męczeńskiej śmierci bł. Ks. Jerzego Popiełuszki. Nasze „wojciechowe” modlitewno patriotyczne uroczystości, stanowiły krośnieński wkład do ogólnopolskich obchodów trzydziestej rocznicy śmierci Ks. Jerzego- Męczennika za Wiarę i Ojczyznę. Te Msze św., w 19-tego każdego miesiąca oraz rodzący się kult do bł. Ks. Jerzego, stanowią już pewną tradycyjną pobożność w krośnieńskiej Parafii p.w. św. Wojciecha i M. B. Częstochowskiej. Na pewno tej ojczyźnianej modlitewnej zadumie sprzyja fakt, że na „wojciechowym wzgórzu” proboszczuje Kapelan Podkarpackiej „Solidarności” Ks. Prałat Krzysztof Mijal.

Uroczystości ogólnopolskie /w których uczestniczyli Solidarnościowcy podkarpaccy,  trwały trzy dni; 17 X Górsk- miejsce porwania Ks. Jerzego, 18 X Włocławek- zapora na Zalewie Wiślanym, miejsce  wydobycia zmasakrowanego ciała Ks. Jerzego /30 X 1984/ oraz 19 X sanktuarium p.w. św. St. Kostki na warszawskim Żoliborzu.

Nasza Msza św. rozpoczęła się od procesyjnego wprowadzenia pocztów sztandarowych /KHS S.A. Krosno, BWI Krosno/ oraz relikwii bł. Ks. Jerzego. Liturgiczną Służbę Ołtarza pełnili Solidarnościowcy i członkowie Akcji Katolickiej. Relikwie; Pan Zbigniew Pelczar w asyście w asyście przedstawicielek Służby Zdrowia. Śpiew psalmów Pani Halina Nowak. Czytania i Modlitwa Wiernych Panowie; Marian Sobutka, Marek Jastrząb i Kazimierz Mach. Akolici; Panowie Marian Berestecki i Tadeusz Marecki. Dary Ołtarza: Pani Maria Słowik, Państwo Nockowie oraz Panowie; Marian Bajger i Stanisław Urbanek.

Symboliczną wymowę miał udział dzieci w tej Eucharystii, przygotowującej się do przyjęcia Pierwszej Komunii św. Celebrujący Mszę św. Ks. Proboszcz K. Mijal przypomniał, że właśnie ci młodzi parafianie są przyszłością i nadzieją wspólnoty parafialnej, jak i całego Kościoła. Jednak niezmarnowanie tego dobra, na razie jest w rękach dorosłych. Pewną, chociaż niezamierzoną symbolikę, miał również obrzęd chrztu św., udzielony podczas tej Mszy św. W widoczny sposób Kościół powiększył się o jeszcze jedną Polkę.

Na zakończenie uroczystości, Ks. Proboszcz wskazał na oprawiony w ramkę dokument zawieszony na ścianie świątyni. Jest to certyfikat wydany przez Stolicę Apostolską, zaświadczający o formalnym ustanowieniu bł. Ks. Jerzego Popiełuszkę, Patronem NSZZ „Solidarność”. Bł. Ks. Jerzemu, ten tytuł nadała Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z upoważnienia Papieża Franciszka. Wniosek w Watykanie złożył NSZZ „Solidarność” za pośrednictwem Konferencji Episkopatu Polski. Decyzję o złożeniu wniosku podjął związkowy Krajowy Zjazd Delegatów, który odbył się we Wrocławiu w październiku 2010 roku.

Uroczystą Eucharystię zakończono odśpiewaniem hymnu Boże coś Polskę.

Wystrój plastyczny świątyni na 30-tą rocznicę śmierci bł. Ks. Jerzego, stanowiły oryginały transparentów wywieszanych na ogrodzeniu warszawskiego kościoła na Żoliborzu, po 19 października 1984 roku, to jest po porwaniu i zabójstwie Ks. Jerzego. Transparenty stanowią dar Muzeum im bł. Ks. Jerzego przy żoliborskim kościele, dla Muzeum organizowanym przy naszej parafii.

Z homilii Ks. Jerzego wygłoszonej ;podczas Eucharystii w Bydgoszczy  na kilka godzin przed porwaniem i śmiercią: Tylko ten może zwyciężać zło, kto sam jest bogaty w dobro, kto dba o rozwój i ubogacenie siebie tymi wartościami, które stanowią o ludzkiej godności dziecka Bożego. Odnawiać dobro i zwyciężać zło, to dbać o godność dziecka Bożego, o godność swoją ludzką. Życie trzeba godnie przeżyć, bo jest tylko jedno! Trzeba dzisiaj bardzo dużo mówić o godności człowieka, aby zrozumieć, że człowiek przerasta wszystko, co może istnieć na świecie, prócz Boga. /…/ Gdzie brak jest miłości i dobra, tam na ich miejsce wchodzi nienawiść i przemoc. /…/ Aby zło dobrem zwyciężać i zachować godność człowieka, nie wolno walczyć przemocą./…/

Andrzej Jakubik