Patronem dzieła jest  bł. Ks. Jerzy Popiełuszko. Niżej przedstawiamy najważniejsze wydarzenia z Jego życia.

14 IX 1947 r.- We wsi Okopy /białostockie/, w Uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego, w rodzinie Marianny i Władysława Popiełuszków przyszło na świat czwarte dziecko, syn Jerzy. Przyszły niewygodny świadek prawdy, dla komunistycznych władz Polski. Dom rodzinny odcisnął na nim wyraźne piętno. Panowała w nim atmosfera przesycona patriotyzmem oraz szacunkiem do prawdy. W środy, piątki i soboty wszyscy domownicy pościli.  Tam Alek /imię na Jerzy zmienił jako dorosła osoba/ został ukształtowany do wielkich i pobożnych czynów.

16 IX 1947 r. – Chrzest w parafialnym kościele w Suchowoli.

17 VI 1956 r. – Bierzmowanie.

1965 r. – Zdał maturę w Liceum Ogólnokształcącym w Suchowoli i wstąpił do Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie.

1966-1968 r. – Odbył służbę wojskową w specjalnej jednostce dla kleryków w Bartoszycach. Odmawiał jedzenia mięsa w poście. Organizował modlitwę innym. Za odmowę rzucenia na ziemię różańca i podeptania go, został dotkliwie pobity i zamknięty w areszcie karnym. Był podtapiany i zmuszany do forsownych marszów. Wycieńczony trafił do szpitala.

28 V 1972 r.- Przyjął święcenia kapłańskie z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego.

1972-1974 r. – Ksiądz Jerzy pracował jako wikariusz w parafiach: św. Trójcy w Ząbkach, Matki Bożej Różańcowej w Aninie i Dzieciątka Jezus w Warszawie, a następnie w Kościele Akademickim św. Anny w Warszawie.

1979- 1984 r.- pracował jako duszpasterz środowisk medycznych Archidiecezji Warszawskiej. Zdecydowanie domagał się prawa do życia dla każdego poczętego dziecka. Pomógł ocalić życie i sumienie tysięcy. Apelował o ofiarną służbę cierpiącemu człowiekowi. Organizował pomoc dla samotnych matek.

20 V 1980 r.- Ksiądz Jerzy rozpoczął pracę  w parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie.

Sierpień 1980 r. – Strajk w Hucie Warszawa. Ks. Jerzy na prośbę Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego, udał się z posługą kapłańską do strajkujących.

Styczeń 1982 – wrzesień 1984r. – Pierwszą Mszę św. w intencji Ojczyzny odprawił w miesiąc po wprowadzeniu stanu wojennego /17 stycznia 1982/, co wzmogło szczególne  zainteresowanie się esbecji, osobą Ks. Jerzego. Rozpoczęło się ostentacyjne śledzenie, podsłuch, uporczywe wzywania na przesłuchania, anonimy, pogróżki i różne nękania /np. parogodzinne nocne esbeckie rajdy samochodowe wokół plebani/.  W Mszach uczestniczyło tysiące ludzi z całej Polski. Na Mszach w int. Ojczyzny głosił homilie przekazując  ewangeliczne przesłanie wiary nadziei, miłości, krytykując niesprawiedliwość oraz broniąc prześladowanych. Za motto swych kazań przyjął słowa św. Pawła: Zło dobrem zwyciężaj.

19 X 1984 r. – W Górsku koło Torunia podczas drogi powrotnej do Warszawy z parafii Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy, Ks. Jerzy został porwany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Od momentu ogłoszenia wiadomości o porwaniu Ks. Jerzego Popiełuszki, przy kościele św. Stanisława kostki na warszawskim Żoliborzu, modliło się do chwili obecnej ponad 18 milionów ludzi z ponad 140 krajów świata.

30 X 1984 r. – Zmasakrowane ciało Ks. Jerzego wydobyto z wód Zalewu Wiślanego we Włocławku.

3 XI 1984 r. – Pogrzeb Ks. Jerzego Popiełuszki w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie. W przeddzień pogrzebu o czwartej nad ranem kolejka żegnających kapłana męczennika liczyła jeszcze kilkaset metrów. Choć komuniści wszelkimi siłami /m.in. blokując wypożyczanie autobusów/ starali się ograniczyć ilość osób żegnających Ks. Jerzego, pogrzeb zgromadził prawie milion wiernych.

8 II 1997 r. – Rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Ks. Jerzego.

6 VI 2010 r. – Uroczystości beatyfikacyjne Ks. Jerzego Popiełuszki na Placu Piłsudskiego w Warszawie pod przewodnictwem abpa Angelo Amato, prefekta  watykańskiej kongregacji ds. beatyfikacji i kanonizacji.

25 VIII 2014 r. – Wydanie watykańskiego dekretu, że zamordowany przez esbeckich oprawców bł. Ks. Jerzy Popiełuszko, został oficjalnie ustanowiony patronem NSZZ „Solidarność”.

X-X-X Oczekiwanie na kanonizację.

Wybrał Andrzej Jakubik.