Witamy Ks. Biskupa Stanisława

10 października 2021

Witamy Ks. Biskupa Stanisława

We czwartek (14.10) W naszej parafii będzie przebywał z wizytą duszpasterską ks. Bp Stanisław Jamrozek. Taka wizyta odbywa się co pięć lat. Pasterz naszej diecezji zapozna się ze stanem życia duchowego i religijnego , a także jakie inwestycje materialne poczyniliśmy w ostatnich latach w naszej wspólnocie  parafialnej. Epidemia, która jeszcze trwa wpłynęła na życie także religijne nie tylko w naszej parafii. Utrudniła uczestniczenie we Mszy św. czy nabożeństwach. Dla Ks. Biskupa wizyta duszpasterska będzie dobrą okazją, aby zobaczyć całokształt życia religijnego w naszej parafii.

Sakrament Bierzmowania

W czasie wizyty duszpasterskiej ks. Bp Stanisław udzieli sakramentu Bierzmowania czyli chrześcijańskiej dojrzałości naszej młodzieży w liczbie 38 osób. Mamy głęboką nadzieję, że ci młodzi ludzie będą odpowiedzialnymi i dojrzałymi chrześcijanami, którzy odważnie będą szli za Chrystusem i będą dawali jak  najlepsze świadectwo, że są ludźmi wierzącymi.

KOŚCIOŁY I SANKTUARIA ŚWIATA – WŁOCHY

W południowych Włoszech u stóp wulkanu Wezuwiusz znajduje się niewielkie miasteczko Pompeje. Do tego miejsca, w 1872 roku przybył Bartolo Longo – adwokat i ateista. Pewnego razu, przygnębiony udał się na spacer i mierzył się z pytaniem, co zrobić by osiągnąć spokój sumienia i odpokutować za  grzechy. Usłyszał wtedy głos:„Jeżeli pragniesz spokoju duszy i jej zbawienia, rozszerzaj nabożeństwo Różańca Świętego”. Bartolo z zatwardziałego grzesznika stał się człowiekiem pobożnym i miłosiernym. Swoje dzieło rozpoczął od budowy świątyni, w której miał zostać umieszczony cudowny obraz Matki  Bożej Różańcowej sprowadzony do Pompei 13 listopada 1875 roku. Obraz przedstawia Matkę Bożą siedzącą na tronie z Dzieciątkiem Jezus na kolanach. U Jej stóp klęczą św. Dominik i św. Katarzyna. Maryja prawą ręką przytrzymuje Dzieciątko, a lewą podaje różaniec św. Katarzynie. Dzieciątko podaje  różaniec św. Dominikowi. Wokół głowy Matki Bożej znajduje się krąg z 12 gwiazd. Za przyczyną Matki Bożej Różańcowej, było w tym czasie w Neapolu kilka cudownych uzdrowień. To spowodowało, że ludzie z okolicznych miejscowości chętnie włączyli się w dzieło budowy sanktuarium, które w 1894 r.  ofiarowano, jako dar jubileuszowy papieżowi Leonowi XIII a on w 1901 roku ogłosił świątynię sanktuarium papieskim. Sława łask i cudów doznawanych za przyczyną Maryi z Pompei wciąż rosła. Najgłośniejszy cud to uzdrowienie dziewczynki z Neapolu – Fortunatiny Agrelli, której objawiła się Matka Boża i nauczyła ją  nabożeństwa zwanego „nowenną nie do odparcia”, które polega na odmawianiu cząstki różańca przez 54 dni. Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Pompei i dziś przyciąga liczne r zesze pielgrzymów. Do sanktuarium dwukrotnie pielgrzymował papież Jan Paweł II , pierwszy raz na początku swojego  pontyfikatu 21 października 1979. Drugi raz 7 października 2003, kiedy to w roku różańca świętego u boku arcybiskupa Pompei don Domenico Sorrentino ogłosił nowe Tajemnice Światła. Don Mimmo wcześniej posługiwał w diecezji Nola, gdzie mieszkałam przez wiele lat z rodziną i był moim spowiednikiem.  Uczestnictwo w ransmisji z ostatniej wizyty naszego papieża Polaka u stóp Matki Bożej Różańcowej to było niezapomniane przeżycie; każda następna wizyta w ym sanktuarium, gdzie w nawie za ołtarzem, spowiednicy o każdej porze i w każdym języku spowiadają wiernych obfitowała wieloma łaskami.

Anita Iwańska-Iovino

„Nie lękajcie się”

Ostatnio nieraz słyszymy, że żyjemy w ciekawych czasach. Zdobywanie kosmosu, kotlety ze soi… Niestety, dla niektórych unikalność tej doby polega na koncepcji, że zło jest dobrem, a Pan Bóg nie jest potrzebny. To są planowane działania za miliony różnych „Sorosów”. Najpierw uderzono w rodzinę, jedno z  najcenniejszych środowisk przekazywania wiary. Obecnie wprowadza drugi etap szatańskiego planu, niszczy się święte autorytety dla katolików. Zmasowane niszczenie katolickich autorytetów, często oparte jest na fałszywych oskarżenia, o wszystko. A prawda? Jest po prostu przemilczana. Dzisiaj przeżywamy  Dzień Papieski, pod hasłem „Nie lękajcie się”. Doskonałe zawołanie na obecny czas. Nie lękajmy się i walczmy z łajdackimi oskarżeniami. Nie zdawajmy się na przeczekanie. Jutro obchodzimy wspomnienie lit. św. Jana XXIII, papieża. Świętym został ogłoszony wraz z Janem Pawłem II, w Watykanie, 27 IV  2014 r. Była to pierwsza podwójna kanonizacja, kiedy papież kanonizował dwóch swoich poprzedników i w uroczystości przewodniczyło dwóch papieży- emerytowany i obecny. Znamienny jest fakt, że s. Caterina Capitani, uzdrowiona za przyczyną Jana XXIII, jak i s. Marie Simone-Pierre, której uzdrowienie  uznano za cud Jana Pawła II, pracowały razem na oddziale pediatrii, niejednokrotnie ratując życie nowonarodzonych i jeszcze nienarodzonych dzieci. W związku z lit. wsp. św. Jan XXIII przywołajmy fakty z jego życia. Podczas II woj. światowej ocalił ok. 30 tys. Żydów. Dzięki jego interwencji u cara Borysa,  przez Bułgarię /sojusznika Niemiec/, bezpiecznie przejechał pociąg z żydowskimi uciekinierami. Na jego prośbę rząd Turecki przepuścił przez Bosfor statki z Żydami uciekającymi z Bałkanów. Wystawiał także fałszywe metryki chrztu. Oskarżany o antysemityzm Pius XII również ocalił tysiące Żydów. Wg.  statystyki, po zakończeniu wojny, w Rzymie przebywało 9975 Żydów, z tego 6381 otrzymało pomoc i opiekę od Piusa XII- uniknęli Holokaustu. Co ciekawe, Piusa XII, jako przyjaciela Żydów przedstawił rabin David Dalin, druzgocząc w swojej książce wszelkie oskarżenia. Uderza się również w polskie  autorytety. Przed beatyfikacją kard. St Wyszyńskiego, który sam zagrożony niemieckimi represjami, angażował się w pomoc Żydom, został oskarżony o antysemityzm. Chyba wszyscy zauważamy wielką operację dezinformacyjną, aby zniszczyć autorytet św. Jana Pawła II. To jest świadome uderzenie , nie tylko  w celu odebrania papieżowi dobrego imienia. Głównym celem jest atak na Kościół, na naszą tożsamość. A my? Czy zdajemy sobie sprawę, że największym naszym wrogiem jest bierność? Sytuacja dotyczy obrony naszej cywilizacji, której wiara jest zasadniczym elementem.

Andrzej Jakubik