Modlitwa Armii Krajowej

7 sierpnia 2022

Modlitwa Armii Krajowej

O Panie, któryś jest na niebie,
wyciągnij sprawiedliwą dłoń!
Wołamy z wszystkich stron do Ciebie
o polski dach i polską broń.

O Boże, skrusz ten miecz, co siecze kraj,
do wolnej Polski nam powrócić daj!
By stał się twierdzą nowej siły
nasz dom, nasz kraj.

O usłysz, Panie, skargi nasze,
O, usłysz nasz tułaczy śpiew!
Znad Warty, Wisły, Sanu, Bugu
męczeńska do Cię woła krew!

O Boże, skrusz ten miecz, co siecze kraj,
do wolnej Polski nam powrócić daj!
By stał się twierdzą nowej siły,
nasz dom, nasz kraj

EWANGELIA WEDŁUG ŚW. ŁUKASZA (12, 13 –21)

Jezus powiedział do swoich uczniów: «Niech będą przepasane biodra wasze i zapalone pochodnie. A wy bądźcie podobni do ludzi oczekujących swego pana, kiedy z uczty weselnej powróci, aby mu zaraz otworzyć, gdy nadejdzie i zakołacze. Szczęśliwi owi słudzy, których pan zastanie czuwających, gdy nadejdzie. Zaprawdę, powiadam wam: Przepasze się i każe im zasiąść do stołu, a obchodząc, będzie im usługiwał. Czy o drugiej, czy o trzeciej straży przyjdzie, szczęśliwi oni, gdy ich tak zastanie. A to rozumiejcie, że gdyby gospodarz wiedział, o której godzinie przyjść ma złodziej, nie pozwoliłby włamać się do swego domu. Wy też bądźcie gotowi, gdyż o godzinie, której się nie domyślacie, Syn Człowieczy przyjdzie

Komentarz do Ewangelii

W dzisiejszej Ewangelii Pan Jezus mówi do swoich uczniów : Niech będą przepasane biodra wasze i zapalone pochodnie. Dlaczego Pan mówi te słowa ? Co one oznaczają ? Otóż jest to wezwanie do czujności, do gotowości, aby w każdej chwili swego życia móc stanąć przed Bogiem . To właśnie symbolizują przepasane biodra. Człowiek gotowy do wyjścia musi być już ubrany, by w razie wezwania mógł w każdej chwili wyruszyć w drogę. Podobnie i zapalone pochod-nie, one są przydatne szczególnie w nocy. To dzięki nim możemy iść właściwą droga, tak aby się pogubić, aby nie stracić z oczu tego co jest przed nami. W kontekście wezwania Pana Jezusa warto się zastanowić czy jestem gotowy na przyjęcie Go do swego serca i do swego życia, co więcej czy jestem gotowy stanąć przed nim, gdy mnie wezwie ? A być gotowym , to znaczy mieć czyste serce, mieć zgromadzone skarby duchowe, które zdobywamy dzięki naszej wierze i zachowywaniu Bożych przykazań.

KOŚCIOŁY I SANKTUARIA ŚWIATA – WŁOCHY

Basilica di San Lorenzo – Bazylika św. Wawrzyńca we Florencji. Budowę obecnego kościoła San Lorenzo rozpoczęto w 1421 r. po wyburzeniu poprzedniej świątyni i okolicznych zabudowań. Autorem projektu był Filippo Brunelleschi, wybitny florencki architekt. Prace budowlane rozpoczęto od wzniesienia tzw. Starej Zakrystii, która miała stać się mauzoleum rodu Medyceuszy. San Lorenzo oraz będący również dziełem Brunelleschiego, położony na drugim brzegu Arno Santo Spirito, są pierwszymi świątyniami wznoszonymi w stylu renesansu i rozpoczynają historię nowożytnej architektury sakralnej. W kościele znajduje się wiele wybitnych dzieł sztuki, głównie renesansu. Podziwiać można tu dwie ambony wykonane z brązu przez Donatella po 1460 r. Ambony: pasyjna i zmartwychwstania, nazywane są od płaskorzeźb na nich umieszczonych. Stara Zakrystia wzniesiona w latach 1421-28 jest kaplicą, która stała się wzorem dla setek podobnych kaplic-mauzoleów wznoszonych w Europie w XV i XVI w. Jej wystrój rzeźbiarski jest dziełem Donatella, jednak dekoracje nie przypadły do gustu Brunelleschiemu i była to przyczyna konfliktu między tymi wybitnymi artystami. W starej zakrystii umieszczone są pomniki nagrobne Giovanniego i Piero de Medici. Po przeciwległej stronie bazyliki wzniesiona została Nowa Zakrystia, ufundowana przez papieża Leona X, wywodzącego się z rodu Medyceuszy, który chciał przygotować godne miejsce spoczynku m.in. dla swojego ojca Wawrzyńca Wspaniałego. Zadanie budowy i wykonania dekoracji wnętrza powierzono Michałowi Aniołowi, który chociaż nie ukończył pomników nagrobnych, stworzył dzieło wybitne. Prace nad Nową Zakrystią artysta prowadził z wieloma przerwami od 1520 r. do 1534 r. kiedy to na stałe przeniósł się do Rzymu. Wykonane przez Michała Anioła pomniki to : na sarkofagu Lorenza de Medici – Wieczór i Jutrzenka a na grobie Giuliana de Medici – Noc i Dzień. W Nowej Zakrystii znajduje się też piękna rzeźba Madonny zwanej Medycejską, dłuta Michała Anioła. Towarzyszą jej rzeźby patronów Medyceuszy świętych Kosmy i Damiana, wykonane przez uczniów Michała Anioła. Największą kaplicę – Capella dei Principi rozpoczęto budować w 1605 r . Prace budowlane mocno się przeciągnęły i ukończono dopiero w 1823 r. Do budowy wspaniałej kaplicy książąt użyto drogich materiałów sprowadzanych często z zagranicy. Na jej ścianach usytuowane zostały monumentalne sarkofagi wielkich książąt z rodu Medyceuszy. Przy bazylice znajduje się wykonana przez Michała Anioła Biblioteka Laurenziana, a w niej na największą uwagę zasługuje klatka schodowa, która jest prawdziwym cudem architektury iluzjonistycznej.

Anita Iwańska – Iovino