Święty Boże, Święty a nie śmiertelny
zmiłuj się nad nami

Niedziela Miłosierdzia Bożego

Święto Miłosierdzia Bożego obchodzone jest w pier wszą niedzielę po Wielkanocy, czyli II Niedzielę Wielkanocną, zwaną obecnie Niedzielą Miłosierdzia Bożego. W dniu kanonizacji Siostry Faustyny 30 kwietnia 2000 roku Papież ogłosił to święto dla całego Kościoła.

Pan Jezus powiedział do siostry Faustyny: Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia (Dz. 299). Pragnę, aby święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego. Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski

Wiadomości „z Wojciecha”
1200

Dziś mamy kolejny 1200 numer naszej gazetki parafialnej. Ukazuje się od 1999 roku. Bogu niech będą dzięki.

Katecheci w obronie prawa do nauczania religii

Nauczyciele religii z diecezji kaliskiej napisali list do minister edukacji w związku z zapowiedziami radykalnych zmian w organizacji lekcji religii. O liście, który podpisało 312 nauczycieli religii katechizujących w placówkach oświatowych zlokalizowanych na terenie diecezji kaliskiej, zostali także powiadomieni posłowie i senatorowie pochodzący z tych terenów. „W ostatnich tygodniach w przestrzeni medialnej przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej wyrażali wolę wdrożenia radykalnych zmian w organizacji lekcji religii w polskiej szkole. W duchu odpowiedzialności za wychowanie młodego pokolenia oraz kształt polskiej edukacji, bazując na wieloletnim doświadczeniu pracy z młodzieżą i dziećmi w szkole i w innych środowiskach, w tym parafialnych, zachęceni przez przedstawicieli Ministerstwa, chcemy zabrać głos w tej tak ważnej sprawie” – napisali katecheci. Nauczyciele religii zaakcentowali, że lekcja religii wpisuje się w całokształt edukacji młodego człowieka, jest przedmiotem, który realizuje nie tylko cele edukacji religijnej, ale także inne cele wychowawcze, takie jak wychowanie do wartości, do szacunku drugiego człowieka i troski o jego dobro niezależnie od pochodzenia i wyznania, do odpowiedzialności za świat i środowisko naturalne czy wychowanie patriotyczne. „W ramach lekcji religii uczniowie mogą odkryć swoje pasje, budować poczucie własnej wartości. Jako nauczyciele religii inspirujemy uczniów do pomagania innym, pomagamy kształtować empatię, szacunek dla bliźniego bez względu na światopogląd, pomagamy odnaleźć sens i cel w życiu oraz nadzieję” – czytamy w liście. Katecheci przypomnieli, że lekcja religii jest przedmiotem, który rodzice lub pełnoletni uczniowie mogą wybrać. „Uważamy więc, że obecność uczniów na lekcjach religii w wymowny sposób świadczy o tym, że rodzice i uczniowie cenią ten przedmiot i chcą, aby polska szkoła zapewniała edukację także w tym zakresie, co zresztą gwarantuje Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej i inne akty prawne” – stwierdzili. Podkreślili, że zniesienie oceniania na lekcji religii będzie krzywdzące dla uczniów, gdyż pracują oni na tych zajęciach, wkładają trud w opanowanie wiadomości i umiejętności, a więc mają prawo do oceny postępów w nauce i do uwzględniania tej oceny w średniej ocen z pozostałych przedmiotów.

c.d. za tydzień

KOŚCIOŁY I SANKTUARIA ŚWIATA – WŁOCHY

Cattedrale della Risurrezione di Nostro Signore Gesu Cristo – Katedra metropolitalna Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa, znana też pod star ożytną nazwą Basilica Ursiana od imienia jej fundatora, biskupa Ursusa z Rawenny, jest to kościół w Rawennie, mieście leżącym na północy Włoch w regionie Emilia-Romania, w odległości 10 km od Morza Adriatyckiego. Zbudowana na przełomie IV i V wieku wraz z baptysterium i pałacem biskupim, świątynia była położona w pobliżu murów miejskich. Po przeniesieniu w 402 r. stolicy cesarstwa zachodniorzymskiego z Mediolanu do Rawenny, bazylika stała się głównym kościołem regionu. Konsekrowana uroczyście 13 kwietnia 407 r. otrzymała wezwanie Hagia Anastasis – gr . Świętego Zmar twychwstania. Według księgi Liber Pontificalis Ecclesiae Ravennatis napisanej przez Agnellusa z Rawenny w IX wieku oraz wieloletnich wykopalisk, ówczesny kościół był to monumentalny budynek składający się z pięciu naw przedzielonych czterema rzędami kolumn – po 14 kolumn w każdym. Wewnętrzne ściany katedry wyłożone były płytami z marmuru i ozdobione mozaikami i sztukateriami. Mozaika posadzkowa znajdowała się około 3,5 m poniżej obecnej posadzki. Biskup Agnello podarował świątyni w II połowie VI w. ambonę z greckiego marmuru, pochodzącą z Konstantynopola, która choć wielokrotnie przerabiana, zachowała się do dziś w jednej z naw. W średniowieczu w kościele przeprowadzono kilkakrotnie prace remontowe, które istotnie zmodyfikowały jego pierwotny wygląd. Na przełomie X i XI w. dobudowano cylindryczną dzwonnicę oraz kryptę. W 1112 r. arcybiskup Geremia zlecił dekorację kościoła nowymi mozaikami. W XVI w. cała Rawenna borykała się ze zjawiskiem osiadania gruntu, w związku z czym wiele budynków zalewanych było błotem. Dotyczyło to także katedry i w związku z tym posadzka świątyni została podniesiona, zakrywając tym samym średniowieczna kryptę (odkrytą ponownie w XIX wieku). Na początku XVIII w. katedra znajdowała się w złym stanie technicznym. Na wniosek arcybiskupa Rawenny w 1733 r. rozpoczęto przebudowę bazyliki. A że było to przedsięwzięcie nie lada, nie wszystko poszło zgodnie z planem. Część budynku miała być włączona do nowego projektu kościoła lecz architekt Buonamici doprowadził do zawalenia się apsydy i kaplic bocznych. Ocalałe fragmenty mozaik, w tym Maryja modląca się stały się zalążkiem Muzeum Pałacu Arcybiskupiego. Nową katedrę, zbudowaną na obrysie Bazyliki Ursusa ukończono w 1745 r., a konsekrowano 13 kwietnia 1749r.

cdn.
Anita Iwańska – Iovino

Poprzedni wpis
«
Następny wpis
»