Niedługo minie 25 lat od upadku rządów komunistycznych w Polsce. Pomimo upływu tak długiego okresu czasu, pozostajemy wobec wyzwań, od których podjęcia zależy przyszłość Polski. Kryzys ekonomiczny uzmysławia nam zagrożenia dla państwa, których skutki dotykają nas wszystkich. Papież Benedykt XVI w przemówieniu do kardynałów z Kurii Rzymskiej na koniec 2011 roku wyraził opinię;
„U schyłku roku (2011) Europa znajduje się w kryzysie ekonomicznym i finansowym, który w ostatecznym rozrachunku polega na kryzysie etycznym, zagrażającym Staremu Kontynentowi. Chociaż takie wartości jak solidarność, zaangażowanie na rzecz innych, odpowiedzialność za biednych i cierpiących są w większości bezdyskusyjne, brakuje często siły motywującej, zdolnej do nakłonienia jednostki i wielkich grup społecznych do rezygnacji i wyrzeczeń. Wiedza i dobra wola niekoniecznie idą w parze. Dlatego z tego kryzysu wypływają fundamentalne pytania : gdzie jest światło, które mogłoby oświetlić naszą wiedzę nie tylko ogólnymi ideami ale konkretnymi imperatywami? Gdzie jest siła która podnosi naszą wolę?”
Według Ojca Świętego odpowiedź na te pytania powinna przynieść nowa ewangelizacja.
Polska również nie jest wolna od zagrożeń o których mówi Benedykt XVI : niewydolność wymiaru sprawiedliwości, korupcja, zapaść demograficzna, wzrastająca lawinowo liczba rozwodów i przypadków rozpadu rodzin, upowszechnianie demoralizujących treści w kulturze i wychowaniu. Naprawa życia społecznego w tak wielu dziedzinach nie może się dokonać bez odbudowy fundamentów wspólnoty i bez zachowania swej duchowej tożsamości. Rozumiał to Prymas Tysiąclecia, Sługa Boży Kardynał Stefan Wyszyński, gdy prowadził naród drogą Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego. Podjęty wówczas program pracy nad sobą każdego wierzącego, pracy nad wykorzenieniem wad narodowych i grzechów społecznych zaowocował mobilizacją narodu. Bez prymasowskiego programu trudno wyobrazić sobie późniejsze zmiany w naszej Ojczyźnie : narodziny „Solidarności” i upadek dyktatury komunistycznej.
Dziś  na nowo potrzeba podjęcia walki duchowej, walki każdego Polaka, każdej rodziny o odnowę duchową, o przywrócenie, wyrosłych z Ewangelii, fundamentów życia społecznego. Dlatego potrzebne jest zjednoczenie milionów wiernych w krucjacie modlitwy.
Wierzymy, że zwrócenie się do Boga przez pośrednictwo Maryi, Królowej Polski będzie fundamentem odnowy duchowej narodu. Bez podjęcia walki o wierność Bogu, Krzyżowi i Ewangelii, czy bez wypełnienia zobowiązań wyrażonych przez Sługę Bożego, Kard. Stefana Wyszyńskiego w Jasnogórskich Ślubach Narodu Polskiego w 1956 roku nie jest możliwe podjęcie szczególnego powołania naszego narodu do bycia świadkiem wiary w Europie.
Wierzymy, że modlitwa wspólnotowa narodu jest jedyną nadzieją na ukształtowanie takiego porządku społecznego, ekonomicznego i prawnego, który będzie służył rodzinie, stwarzał warunki godnego życia oraz będzie służył ochronie wartości ewangelicznych.
Dlatego zachęcamy naszych Parafian, wszystkich rodaków, do licznego przystępowania do Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę poprzez wypełnienie deklaracji i dobrowolne, codzienne odmówienie przynajmniej jednej z tajemnic Różańca świętego. Intencja: Z Maryją, Królową Polski, módlmy się o Polskę wierną Bogu, Krzyżowi i Ewangelii i o wypełnienie Jasnogórskich Ślubów Narodu. Intencja może być odmawiana osobno lub może być dodawana do innych dotychczasowych intencji odmawianych przez nas na Różańcu.

Przygotował M. Sobutka