Adoracja Najświętszego Sakramentu

Pierwszy czwartek miesiąca

– dzień przypadający w każdy pierwszy czwartek każdego miesiąca w roku. Jest on okazją do szczególnej wdzięczności Bogu za Najświętszy Sakrament jako ofiarę, pokarm na drogę wieczności i stałą świętą obecność wśród wierzących. W tym dniu modlimy się o powołania kapłańskie i zakonne oraz za kapłanów.

Pierwsze piątki

– dzień szczególnej czci i uwielbienia Serca Pana Jezusa polegająca na szczególnej modlitwie do Serca Jezusowego w dziewięć kolejnych pierwszych piątków miesiąca. Istotą i warunkiem pierwszych piątków jest przyjęcie Komunii świętej wynagradzającej Sercu Jezusowemu za grzechy swoje i całego świata. Zazwyczaj po Mszy św. lub przed nią uroczyście odmawia się litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jeżeli nie jesteśmy w stanie łaski uświęcającej powinniśmy wcześniej przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania. Dobrze byłoby wrócić do praktykowania pierwszych czwartków i piątków miesiąca . W tym miesiącu będzie szczególna ku termu okazja, bo będziemy odmawiać wspólnie różaniec w naszym kościele. Przychodźmy chętnie na wspólną modlitwę.

EWANGELIA WEDŁUG ŚW. ŁUKASZA (16, 1–13)

Apostołowie prosili Pana: «Dodaj nam wiary». Pan rzekł: «Gdybyście mieli wiarę jak ziarnko gorczycy, powiedzielibyście tej morwie: „Wyrwij się z korzeniem i przesadź się w morze”, a byłaby wam posłuszna. Kto z was, mając sługę, który orze lub pasie, powie mu, gdy on wróci z pola: „Pójdź zaraz i siądź do stołu”? Czy nie powie mu raczej: „Przygotuj mi wieczerzę, przepasz się i usługuj mi, aż zjem i napiję się, a potem ty będziesz jadł i pił”? Czy okazuje wdzięczność słudze za to, że wykonał to, co mu polecono? Tak i wy, gdy uczynicie wszystko, co wam polecono, mówcie: „Słudzy nieużyteczni jesteśmy; wykonaliśmy to, co powinniśmy wykonać”»

KOMENTARZ DO EWANGELII

Pytania na temat wiary są niezwykle ważne i ciekawe, należą bowiem do tzw. pytań egzystencjalnych dotyczących sensu ludzkiego życia. Nauka nie udziela odpowiedzi i nie wyjaśnia jaki cel życia człowieka i jakie jest jego przeznaczenie. Ludzie co prawda szukają wyjaśnienia co do życia i śmierci, ale są one niepełne , cząstkowe i tez nieprawdziwe. My chrześcijanie mamy odpowiedź na nurtujące nas pytania . Zawarte są w Piśmie Św. w nauce Jezusa Chrystusa. Celem życia człowieka jest życie wieczne. Tak więc w Bogu odczytujemy sens naszego życia . Bez Boga wszystko staje się wielką niewiadomą, a także brakiem nadziei co do przyszłości. Dzisiejsza Ewangelia zachęca nas do pogłębienia naszej wiary, od której zależy nasza teraźniejszość, nasza przyszłość i wieczność.

KOŚCIOŁY I SANKTUARIA ŚWIATA – WŁOCHY

Chiesa di Santa Brigida – Kościół Świętej Brygidy w Rzymie znajduje się w rejonie Regola przy Piazza Farnese. Jest częścią kompleksu, do którego należy dom gdzie św. Brygida i jej córka św. Katarzyna mieszkały od 1350 r. aż do ich śmierci. Po śmierci św. Brygidy w 1373 r. dom został oddany pod opiekę szwedzkiemu klasztorowi z Vadsteny, który dobudował do niego kaplicę dedykowaną św. Brygidzie oraz szpital dla szwedzkich pielgrzymów. W XV wieku, gdy w Szwecji szerzył się luteranizm kompleks kościelny został zagarnięty pod władzę Olafa Wielkiego, arcybiskupa Upsali na wygnaniu. W 1589 r. dom św. Brygidy został podarowany przez papieża Sykstusa V Zygmuntowi III Wazie, królowi Polski i katolickiemu królowi Szwecji. W późniejszym czasie kościół przechodził z rąk do rąk aby pod koniec XVI wieku trafić pod opiekę karmelitanek ze zgromadzenia Matki Jadwigi Wierholskiej, które trzymały pieczę nad całym kompleksem do 1931 r., kiedy to papież Pius XI oddał definitywnie świątynię siostrom brygidkom. Każdy z właścicieli przyczynił się do artystycznego upiększenia kościoła. Fronton świątyni ozdabiają dwie ogromne statuy św. Brygidy i św. Katarzyny z 1894 r. Jednonawowe wnętrze posiada dwa ołtarze boczne. W ołtarzu z prawej strony znajduje się przepiękne malowidło Madonna z dzieciątkiem,autorstwa Annibale Carracci; ten po lewej natomiast ozdobiony jest obrazem Święta Brygida i święta Katarzyna. W świątyni znajduje się kaplica Saint-Richard zbudowana w stylu neogotyckim i poświęcona angielskiemu mnichowi z zakonu Sainte-Brigitte, Richardowi Reynoldsowi, zamęczonemu w Londynie w 1535 roku i uważanemu za najważniejszego męczennika zakonu. W kaplicy można oglądać także grobowiec Nilsa Karlssona Bielke (zm. 1765), potomka jednego z braci Sainte-Brigitte. Po przejściu na katolicyzm Nils Karlsson Bielke mieszkał na wygnaniu w Rzymie i został senatorem. Na początku XVIII w., kościół został ozdobiony sześcioma malowidłami przedstawiającymi Sceny z życia św Brygidy. Około roku 1709 do 1711 powstał malowany na suficie duży fresk pt. Św Brygida w chwale i kiedy ogląda się go, naprawdę można dostać zawrotu głowy. W budynku zachowały się dwie chrzcielnice z marmuru. Na jednej z nich znajduje się herb rodziny Farnese, ponieważ kardynał Odoardo Farnese był protektorem klasztoru w latach 1601-1626. W przyległym klasztorze można zwiedzać pokoje św. Brygidy i jej córkiKatarzyny, pierwszej przeoryszy „sióstr Brygidy”. Pomieszczenia zawierają relikwie tych dwóch świętych i są ozdobione obrazami z ich życia. Kościół św. Brygidy jest narodowym kościołem szwedzkim. Nabożeństwa luterańskie odbywają się tu w niedziele i czwartek.

Anita Iwańska-Iovino