Błogosławieństwo

5 lutego 2023

Błogosławieństwo

W Biblii błogosławieństwo oznacza życzenie lub powinszowanie z powodu otrzymanych darów, cnót czy korzystnej sytuacji. W Starym Testamencie ojcowie rodów udzielali błogosławieństwa swoim potomkom. Przede wszystkim udzielanie błogosławieństwa było obowiązkiem kapłanów z polecenia samego Boga. W Nowym Testamencie Jezus rozpoczął swoje kazanie na górze podaniem katalogu 8 błogosławieństw. Błogosławieństwa wypowiadane były również nad miejscami i przedmiotami, dla zarezerwowania ich dla spraw Bożych lub ustrzeżenia przed złem. Bycie błogosławionym jest synonimem bycia szczęśliwym, trwania w świętości i chwale. Chrześcijanie powinni się wzajemnie błogosławić. Dziś natomiast w wielu kościołach katolickich święci się dziś sól, chleb i wodę na pamiątkę wspomnienia św. Agaty, dziewicy i męczennicy z Katanii na Sycylii jako patronki od ognia. Szczególnie star si mieszkańcy pr zypominają, że kawałek soli i chleba, wrzucone do ognia chronią domostwa przed pożarem i kataklizmami. Tradycja mówi, że św. Agata pochodziła z Sycylii z szanowanego rodu rzymskiego. Odznaczała się niezwykłą urodą. Żyła prawdopodobnie w latach 235-251, za panowania cesarza Decjusza (249-251), kiedy to doszło do z jednych z najkrwawszych w historii prześladowań chrześcijan. Agata po przyjęciu wiary w Jezusa miała złożyć ślub czystości i odrzucić rękę prefekta Katanii Kwincjusza. Ten w akcie zemsty kazał ją uwięzić i po okrutnych torturach spalić na rozżarzonych węglach. W ikonografii przedstawiano św. Agatę z kleszczami kata oraz z płonącą świecą w ręku – symbolem Chrystus.

Ewangelia według św. Mateusza (5, 13 – 16)

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Wy jesteście solą ziemi. Lecz jeśli sól utraci swój smak, czymże ją posolić? Na nic się już nie przyda, chyba na wyrzucenie i podeptanie przez ludzi. Wy jesteście światłem świata. Nie może się ukryć miasto położone na górze. Nie zapala się też światła i nie stawia pod korcem, ale na świeczniku, aby świeciło wszystkim, którzy są w domu. Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie”.

Komentarz do Ewangelii

Symbolika dzisiejszej Ewangelii jest niezwykle wymowna. Trzeba to tym bardziej podkreślić, że odnosi się ona do każdego z nas. Sól, która konserwuje, która nadaje smak potrawie w słowach Pana Jezusa ma jeszcze dodatkowe znaczenie, albowiem chrześcijanin powinien nadawać smak ewangeliczny swojemu środowisku czyli inaczej mówiąc, powinien przemieniać świat, w którym żyje na co dzień. Czy tak jest w naszym życiu ? Ale jest jeszcze symbolika światła. Otóż nasze życie i jego styl powinien być dla innych światłem, aby przez nas, przez nasze czyny ludzie mogli dostrzec Pana Boga.

Ogłoszenie

Zwracamy się do Księdza Proboszcza z gorącą prośbą, o ogłoszenie w najbliższą niedzielę lub następną informacji dot. rekrutacji do naszej Katolickiej Szkoły Podstawowej w Krośnie:

Od 6 lutego do 10 marca trwa rekrutacja do klasy pierwszej Katolickiej Szkoły Podstawowej Księży Michalitów w Krośnie. Szczegółowe informacje na stronie internetowej szkoły: katolik-krosno.pl

Ks. Marek Czaja CSMA – dyrektor

Bazylika Katedralna Św. Agaty – Bazylika Św. Agaty znana jako Konkatedra w Gallipoli poświęcona jest św. Agacie patr once miasta Gallipoli i diecezji o tej samej nazwie. Kościół katedralny został podniesiony do rangi mniejszej bazyliki papieskiej w 1946 r. Dekretem królewskim z 21.11.1940 r. król włoski Wiktor Emanuel III podniósł go do rangi pomnika narodowego ze wzg. na jego historyczne i artystyczne znaczenie. Świątynia znajduje się w miejscu czczonym jako święty obszar od pradawnych czasów i została przebudowana w XVII w. ze starożytnego romańskiego kościoła pw. Św. Jana Chryzostoma z XII w. Bazylika na planie krzyża łacińskiego składa się z trzech naw a ich wnętrze kryje 12 barokowych ołtarzy. W prezbiterium stoi majestatyczny ołtarz główny z polichromowanego marmuru. Ołtarz otaczają drewniane, pięknie rzeźbione stalle a z tyłu widać wykonany z orzecha włoskiego zabytkowy chór. Nad ołtarzem dominuje płótno obejmujące ponad 100 m² pt. Męczeństwo św. A gaty. W ołtarzu Najświętszego Sakramentu znajdują się groby wszystkich biskupów Gallipoli. Ilość zachowanych do naszych czasów obrazów w kościele sprawia, że jest to prawdziwa galeria sztuki. Kapituła kanoników konkatedry Gallipoli szczyci się starożytnymi początkami i sięga początków diecezji z VI w. Cała kapituła była reprezentowana przez 37 kapłanów a do 1741 r. kanonicy ubierali się w kolczugę. Dziś kapituła składa się tylko z 4 kanoników. Konkatedra znana jest również z tego, że przechowuje relikwię św. Fausta. 6 kwietnia 1679 r. została ona uroczyście przekazana skarbnikowi katedry w asyście prałatów, kanoników, profesorów uniwersyteckich i burmistrza. Relikwie zostały umieszczone w pozłacanej srebrnej skrzyni, która jest zamykana na trzy klucze należące do biskupa, kanonika i burmistrza. Bazylika posiada też relikwie św. Agaty a szeroko rozpowszechniona tradycja mówi o tym, że 8 sierpnia 1126 r. święta ukazała się we śnie kobiecie, która zmęczona zasnęła na plaży w Gallipoli i dostrzegła, że jej dziecko ściska coś między ustami – była to pierś świętej. Kobieta obudziła się i nie mogła przekonać dziecka aby otworzyło usta. W desperacji zwróciła się do biskupa, który przybył wraz z duchownymi. Hierarcha odmówił litanię do wszystkich świętych i dopiero przy imieniu Agaty dziecko otworzyło usta a z nich wypadła pierś świętej. Pozostała ona w bazylice do 1380 r. kiedy to książę Trentu wykradł ją i przeniósł do klasztoru w Galatinie. gdzie jest obecnie przechowywana.

Anita Iwańska – Iovino

Następny wpis
»