Wiedza, nauka, wartości, wychowanie

Zakończenie roku szkolnego i katechetycznego 2022/23

Ważne wydarzenia rozpoczynamy i kończymy w Imię Boże, a takim jest na pewno zakończenie kolejnego roku nauki szkolnej i katechetycznej. Nabywanie wiedzy to jest niezwykle istotna sprawa w życiu ucznia, bo ona rzutuje na jego przyszłość. Nie można też pomijać formacji duchowej młodego człowieka, bo ona kształtuje jego system wartości, którymi będzie się kierował w swoim życiu. Polecajmy zatem Panu Bogu młode osoby, aby swoje życie opierali zawsze na Ewangelii.

Życzenia imieninowe

Jak najserdeczniejsze życzenia z okazji imienin ks. Prałata Jana Krupińskiego dużo zdrowia, wszelkiej pomyślności, Bożego błogosławieństwa w kapłańskim posługiwaniu w naszej parafii za przyczyną Matki Bożej oraz patrona św. Jana Chrzciciela.

Składają: Ks. Proboszcz i ks. Wikariusz z parafianami

Ewangelia wg św. Mateusza (9, 36 — 10, 8)

Jezus, widząc tłumy, litował się nad nimi, bo byli znękani i porzuceni, jak owce nie mające pasterza. Wtedy rzekł do swych uczniów: «Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało. Proście Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo». Wtedy przywołał do siebie dwunastu swoich uczniów i udzielił im władzy nad duchami nieczystymi, aby je wypędzali i leczyli wszystkie choroby i wszelkie słabości. A oto imiona dwunastu apostołów: pierwszy – Szymon, zwany Piotrem, i brat jego Andrzej, potem Jakub, syn Zebedeusza, i brat jego Jan, Filip i Bartłomiej, Tomasz i celnik Mateusz, Jakub, syn Alfeusza, i Tadeusz, Szymon Gorliwy i Judasz Iskariota, ten, który Go zdradził. Tych to Dwunastu wysłał Jezus i dał im takie wskazania: «Nie idźcie do pogan i nie wstępujcie do żadnego miasta samarytańskiego. Idźcie raczej do owiec, które poginęły z domu Izraela. Idźcie i głoście: Bliskie już jest królestwo niebieskie. Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych, wypędzajcie złe duchy. Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie».

Komentarz do Ewangelii

Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało—to słowa Pana Jezusa, wokół którego gromadzili się ludzie spragnieni słowa Bożego, spragnieni prawdy. Wybrał zatem Pan Jezus Apostołów, aby głosili Ewangelię. Czynili to z wielką gorliwością i odwagą. Dziś też są wielkie rzesze ludzi pragnących słów prawdy i pokrzepienia ich na duchu. Potrzebni są i dziś głosiciele Dobrej Nowiny. Prośmy zatem Pana żniwa, aby wyprawił robotników na żniwo swoje. Módlmy się o nowe powołania kapłańskie.

Harmonogram I sobót miesiąca na rok 2023

  1. Lipiec 2023 — Róża Grażyny Traciewicz
  2. Sierpień — Róża Anity Iwańskiej-Iovino
  3. Wrzesień — Róża Bogdana Zajdla
  4. Październik — Róża Rodzin—Wiesława Mielecha
  5. Listopad — Róża Krystyny Biernackiej
  6. Grudzień — Róża Lucyny Pyra

KOŚCIOŁY I SANKTUARIA ŚWIATA – WŁOCHY

Basilica Concattedrale di San Giovanni Evangelista – Kościół św. Jana Ewangelisty w Sansepolcr o to najstar szy i najważniejszy kościół katolicki w tym mieście, który w 1986 r. stał się konkatedrą nowo utworzonej diecezji Arezzo-Cortona-Sansepolcro. Obecna świątynia została zbudowana wraz z pierwszym klasztorem benedyktynów pod koniec X wieku na miejscu istniejącego hospicjum dla pielgrzymów, w którym przechowywano relikwie przywiezione z Ziemi Świętej przez dwóch pielgrzymów Egidio i Arcano. Obecność ważnych relikwii skłoniła benedyktynów do założenia nowego klasztoru na równinie, która w poprzednich wiekach prawie całkowicie się wyludniła. Teraz do miasta zaczęły napływać tłumy wiernych. Pierwsze dokumenty wspominające o opactwie pochodzą z 1012 r. Konsekracja odbyła się w 1049 r; kościół początkowo był poświęcony Czterem Ewangelistom. Między 1137-1180 r opactwo stało się częścią kongregacji kamedułów ale w 1148 r papież Eugeniusz III przyznał opatowi używanie insygniów papieskich co uniezależniło go od władzy jakiegokolwiek biskupa. W XIV wieku kościół był bardzo intensywnie rozbudowywany lecz 25 grudnia 1352 r. trzęsienie ziemi zawaliło dzwonnicę a kolejne z 1358 r. spowodowało poważne uszkodzenia budynku. W 1515 r. wraz z utworzeniem diecezji Sansepolcro przez papieża Leona X, świątynia stała się katedrą San Giovanni Evangelista, patrona miasta i od tego czasu także diecezji. Niestety w 1619 r. kościół katedralny doznał kolejnego kataklizmu – zawaliła się wtedy nawa główna. Staraniem duchowieństwa i wiernych diecezji świątynia została odbudowana i powróciła do dawnego splendoru. W latach 1934-1943 podjęto prace mające na celu kompletne odrestaurowanie kościoła w celu przywrócenia jego dawnego romańsko-gotyckiego wyglądu. Ponadto wybudowano wtedy Kaplicę Najświętszego Sakramentu umieszczając w niej krucyfiks ze Świętym Obliczem (poprzednio znajdującym się w ołtarzu głównym), który od zawsze był przedmiotem szczególnej czci. Jego powstanie datuje się na VIII-IX wiek. Przed zakończeniem prac renowacyjnych, dekretem królewskim z 21 listopada 1940 r, katedra została uznana za zabytek narodowy. W dzwonnicy kościoła znajduje się 5 dzwonów: Ave Maria z 1302 r . , Campanone – poświęcony św. J anowi Ewangeliście, odlany w 1455 r, Ventitre z 1610 r, Cennino odlane w 1619 r. i Mortina odlana w 1695 r. W 1962 r. papież Jan XXIII podniósł katedrę do godności bazyliki mniejszej. W 2012 r. uroczyście obchodzono tysiąclecie fundacji bazyliki, z tej okazji katedrę odwiedził papież Benedykt XVI.

Anita Iwańska-Iovino