Do przemyślenia

3 lipca 2023

Do przemyślenia

Gość

Wołasz Boga; on często schodzi po kryjomu
I puka do drzwi twoich, aleś rzadko w domu.

Odległość

Że do nieba daleko, niejeden narzeka;
Ziemia dalej niżeli niebo od człowieka

Cichość

Głośniej niżli w rozmowach Bóg przemawia w ciszy,
I kto w sercu ucichnie, zaraz go usłyszy

Nic darmo

Bóg nic darmo nie daje, lecz wszystko otwiera,
I każdy z Boga tyle, ile chce, zabiera

Pomoc

Bóg sam może świat zniszczyć i drugi wystawić,
A bez naszej pomocy nie może nas zbawić.

Adam Mickiewicz

Ewangelia wg św. Mateusza (10, 26 – 33)

Jezus powiedział do swoich apostołów: „Kto miłuje ojca lub matkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. I kto miłuje syna lub córkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. Kto nie bierze swego krzyża, a idzie za Mną, nie jest Mnie godzien. Kto chce znaleźć swe życie, straci je, a kto straci swe życie z mego powodu, ten je znajdzie. Kto was przyjmuje, Mnie przyjmuje; a kto Mnie przyjmuje, przyjmuje Tego, który Mnie posłał. Kto przyjmuje proroka jako proroka, nagrodę proroka otrzyma. Kto przyjmuje sprawiedliwego jako sprawiedliwego, nagrodę sprawiedliwego otrzyma. Kto poda kubek świeżej wody do picia jednemu z tych najmniejszych, dlatego że jest uczniem, zaprawdę powiadam wam, nie utraci swojej nagrody”.

Komentarz do Ewangelii

Zapewne zgodzimy się z opinią, że człowiek to istota interesowna. Za swój wysiłek, za trud czy pracę oczekuje wynagrodzenia. Zresztą to nas nie dziwi, bo wynagrodzenie jest sprawą sprawiedliwości. A teraz przejdźmy na poziom duchowy. Również i w tym wymiarze za swoją wierność, za przestrzeganie jego woli oczekujemy wynagrodzenia. Pragniemy, aby Boże błogosławieństwo było naszym udziałem, aby łaska Boża wypełniała nasze serca. Pan Jezus zapewnia nas w dzisiejszej Ewangelii, że każdy dobry czyn z naszej strony ze względu na Niego nie będzie bez nagrody. Nawet jeden kubek wody podany bliźniemu w Jego imię będzie wynagrodzony. Trzeba zatem trochę dobrej woli, aby dawać świadectwo Chrystusowi, aby pokazać , że jestem Jego uczniem. Bo jak Pan Jezus mówi nam, kto wyzna Go odważnie postawi Go na pierwszym miejscu w swoim życiu , ten będzie będzie Jego uczniem , ten będzie prawdziwie Chrystusowy. Trzeba zatem zapytać się czy mam na tyle odwagi , aby pójść za Jezusem w całej pełni, aby On był najważniejszy w moim życiu ? Odpowiedzi na te pytania pozwolą na sobie jakim jestem Chrześcijaninem, jakim jestem uczniem Pana Jezusa .

KOŚCIOŁY I SANKTUARIA ŚWIATA – WŁOCHY

Santuario Nostra Signora delle Gracje( Matki Bożej Łaskawej) i Santa Maria Goretti w Nettuno, mieście znajdującym się w gminie Lacjum nad brzegiem Morza Tyrreńskiego to kościół podniesiony do godności bazyliki mniejszej w sierpniu 1970 r. przez paieża Pawła VI. Świątynia jest bardzo malowniczo położona na końcu promenady wzdłuż wybrzeża i w pobliżu ujścia rzeki Loricina. Budynek bazyliki pochodzi z XVI w i został zbudowany w miejscu, gdzie znajdował się kościół pod wezwaniem Zwiastowania (zwany także San Rocco). W sanktuarium znajduje się drewniana figura Matki Bożej Łaskawej. Tradycja głosi, że drewniana figura wylądowała na wybrzeżu Nettuno w 1550 r. na statku z Anglii podczas schizmy anglikańskiej. W Anglii w tym czasie konfiskowano kościoły katolickie i niszczono posągi świętych. Z tego więc powodu grupa marynarzy załadowała posąg Madonny delle Grazie oraz figury innych świętych na statek płynący do Neapolu aby ocalić je przed świętokradztwem. Jednak żaglowiec z powodu gwałtownej burzy, nie mogąc kontynuować dalszej podróży, wylądował na plaży w Nettuno. W taki sposób ocalałe po sztormie figury Maryi, San Rocco i San Sebastiano zostały umieszczone w małym wówczas kościele Zwiastowania. Zdarzenie to zostało zinterpretowane jako znak woli Madonny i rzeźby pozostały w tym miejscu do dnia dzisiejszego. W 1661 roku biskup Albano Laziale zainicjował tradycyjną, uroczystą procesję figury Madonna delle Grazie w pierwszą niedzielę maja. Obecnie w procesji niesiona jest kopia tego posągu, używana w celu uniknięcia degradacji cennego oryginału. Świątynia na przestrzeni wieków przeszła dwie renowacje w 1718 i 1868 r. Ze względu na bliskość morza kompleks architektoniczny doznał w przeszłości szkód z powodu erozji wiatrowej oraz soli. W 1914 roku rozpoczęto rozbudowę kościoła wg. projektu zaakceptowanego przez Ojców Pasjonistów i finansowanego przez papieża Piusa X. W kościele pod podwójnym wezwaniem znajduje się krypta, w której w 1929 r. zostało złożone ciało męczennicy czystości Świętej Marii Goretti. Ta jedynie 12-stoletnia dziewczynka 6 lipca 1902 r. zmarła w szpitalu Fatebenefratelli w Nettuno, postrzelona dzień wczesniej przez Alessandro Serenelli na farmie Conca w trakcie obrony przed próbą zgwałcenia. Na łożu śmierci dziewczynka-dziewica przebaczyła swojemu zabójcy. Została kanonizowana w 1950 r. przez papieża Piusa XII, stając się jedną z najpopularniejszych XX-wiecznych świętych. W dniu 1.09.1979 r. papież św. Jan Paweł II odwiedził grób św. Marii Goretti w Nettuno. Podczas homilii przypomniał wartość i znaczenie czystości człowieka z perspektywy Kościoła Katolickiego.

Anita Iwańska-Iovino