Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Uroczystość ta ma nam uświadomić, że Chrystus jest Królem całego stworzenia – wszechświata. Jego panowanie nie wynika z jakichś dokonań, z wybrania czy z wywalczenia tej godności. On jest Królem, bo jest Bogiem-Człowiekiem, Stworzycielem i Odkupicielem. Z tego właśnie tytułu ma absolutną władzę. Władza doczesna przemija, a Chrystus trwa na wieki jako Pan dziejów i całego świata.

Poświęcenie opłatków wigilijnych

Dziś na Mszy św. poświęcenie opłatków na stół wigilijny. Ze stołu eucharystycznego, jakim jest ołtarz w naszym kościele, otrzymamy opłatki na stół w naszym mieszkaniu. Jest wyraz wspólnoty wiary, bo wszyscy stanowimy jedną rodzinę zjednoczoną przez chrzest i wiarę w Pana Jezusa. Członkowie Rady parafialnej rozniosą w najbliższych dniach opłatki oraz kalendarze parafialne do naszych domów. Przyjmijmy ich z życzliwością, ponieważ idą w imieniu Parafii ofiarując bezinteresownie swój czas i trud dla dobra całej naszej wspólnoty.

Ewangelia według św. Mateusza (25, 31 – 46)

Jezus powiedział do swoich uczniów: «Gdy Syn Człowieczy przyjdzie w swej chwale, a z Nim wszyscy aniołowie, wtedy zasiądzie na swoim tronie pełnym chwały. I zgromadzą się przed Nim wszystkie narody, a On oddzieli jednych ludzi od drugich, jak pasterz oddziela owce od kozłów. Owce postawi po prawej, a kozły po swojej lewej stronie. Wtedy odezwie się Król do tych po prawej stronie: „Pójdźcie, błogosławieni u Ojca mojego, weźcie w posiadanie królestwo, przygotowane dla was od założenia świata! Bo byłem głodny, a daliście Mi jeść; byłem spragniony, a daliście Mi pić; byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie; byłem nagi, a przyodzialiście Mnie; byłem chory, a odwiedziliście Mnie; byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie”. Wówczas zapytają sprawiedliwi: „Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym i nakarmiliśmy Ciebie? Albo spragnionym i daliśmy Ci pić? Kiedy widzieliśmy Cię przybyszem i przyjęliśmy Cię, lub nagim i przyodzialiśmy Cię? Kiedy widzieliśmy Cię chorym lub w więzieniu i przyszliśmy do Ciebie?” A Król im odpowie: „Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnie uczyniliście”. Wtedy odezwie się i do tych po lewej stronie: „Idźcie precz ode Mnie, przeklęci, w ogień wieczny, przygotowany diabłu i jego aniołom! Bo byłem głodny, a nie daliście Mi jeść; byłem spragniony, a nie daliście Mi pić; byłem przybyszem, a nie przyjęliście Mnie; byłem nagi, a nie przyodzialiście Mnie; byłem chory i w więzieniu, a nie odwiedziliście Mnie”. Wówczas zapytają i ci: „Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym albo spragnionym, albo przybyszem, albo nagim, kiedy chorym albo w więzieniu, a nie usłużyliśmy Tobie?” Wtedy odpowie im: „Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, czego nie uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, tego i Mnie nie uczyniliście”. I pójdą ci na wieczną karę, sprawiedliwi zaś do życia wiecznego».

Komentarz do Ewangelii

Wsłuchując się w słowa Pana Jezusa w dzisiejszej Ewangelii lepiej rozumiemy z czego będziemy musieli się rozliczyć, gdy staniemy przed Chrystusem – Królem w dniu Sądu Ostatecznego. Dobrze byłoby raz jeszcze przeczytać tekst Ewangelii i go dobrze przemyśleć. Ile zatem dobra przeszło przez moje ręce, a raczej z mojego serca. Chociaż ludzie zamykają się na głos Chrystusa, to jednak nie unikną spotkania z Sędzią – Sprawiedliwym.

KOŚCIOŁY I SANKTUARIA ŚWIATA – WŁOCHY

Basilica del Sacro Cuore di Cristo Re czyli Bazylika Najświętszego Serca Chrystusa Króla to kościół par afialny i tytular ny znajdujący się w XV dzielnicy Rzymu – Della V ittoria. Pomysł na nowy kościół w tej dzielnicy (Della V ittoria oznacza zwycięstwo, a dokładnie chodzi o zwycięstwo w I wojnie światowej) pochodził od ojców ze Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Pana Jezusa. Początkowo bazylika miała nosić nazwę Tempio della Pace – Świątynia Pokoju ale dość szybko porzucono ten pomysł. Budowa kościoła została rozpoczęta w maju 1920 r. Już w 1929 r. prace zostały wstrzymane a projekt dość mocno zmieniony przez architekta M. Piacentini i stał się przykładem racjonalizmu w architekturze sakralnej. W roku 1931 wznowiono budowę kościoła by zakończyć ją po trzech latach. Konsekracja świątyni odbyła się w roku 1938. Jeszcze podczas wstępnego planu robót budowlanych kościół został ustanowiony 31 października 1926 r. kościołem parafialnym przez papieża Piusa XI listem apostolskim Regis Pacific. W 1965 roku nastąpiły dwa ważne dla świątyni wydarzenia: papież Paweł VI mianował świątynię kościołem tytularnym oraz podniósł ją do godności bazyliki mniejszej. Monumentalna budowla ma nawę główną i dwie nawy boczne, całość zwieńczona jest półkolistą kopułą. Kościół został zbudowany ze zbrojonego betonu i brązowej cegły z detalami z wapienia. Fasada po obu stronach posiada dwie wieże z płaskimi dachami. Do świątyni prowadzą od frontu trzy wejścia. Nad największym, centralnym umieszczono rzeźbę z brązu przedstawiającą Najświętsze Serce Chrystusa Króla z napisem A ve Rex Noster – Witaj nasz Królu. Nawa główna kościoła jest oddzielona od naw bocznych prostokątnymi filarami. Na ścianach można zobaczyć fresk Chrystus Pankrator ukazujący Chrystusa na tronie trzymającego księgę, po bokach towarzyszą mu dwaj aniołowie. Powyżej znajduje się napis Rex sum ego – Jestem królem. Bazylika Najświętszego Serca Chrystusa Króla jest jednym z kościołów tytularnych czyli świątyń należących do diecezji rzymskiej, przydzielanych przez papieża kardynałowi. W ten sposób kardynał staje się rzymskim prezbiterem lub diakonem, członkiem Świętego Kościoła Rzymskiego. Obecnie bazylika jest kościołem tytularnym polskiego kardynała Stanisława Ryłki. Stanisław Marian Ryłko ur. 4.07.1945 to doktor nauk społecznych, arcybiskup, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich, kardynał od 2007 – najpierw w stopniu diakona, w 2018 promowany do stopnia prezbitera, archiprezbiter bazyliki Matki Bożej Większej od 2017 r, członek Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego od 2018 roku.

Anita Iwańska – Iovino