Dziś poświęcenie pojazdów
Św. Krzysztofie módl się za nami

MODLITWA POŚWIĘCENIA POJAZDÓW I BŁOGOSŁAWIEŃSTWO KIEROWCÓW

Boże, który mocą swojego słowa stworzyłeś cały wszechświat i dałeś człowiekowi władzę nad całym stworzeniem oraz moc doskonalenia świata według zamysłów Twojej woli; spraw, aby pojazdy, dzieło Twoje i pracy ludzkiej, dzięki Twemu błogosławieństwu służyły dla dobra człowieka, jego pracy i wypoczynku. Za wstawiennictwem Matki Niepokalanej i św. Krzysztofa, patrona kierowców podróżujących, ustrzeż Panie wszystkich, którzy będą korzystali z tych pojazdów, od wszelkich nieszczęść duszy i ciała, aby bezpiecznie mogli dojechać do wyznaczonego celu. Niech zebrani kierowcy i ich pojazdy będą pobłogosławione dla Twojej chwały i pożytku ludzkiego. W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen.

Ewangelia wg św. Mateusza (11, 25 – 30)

Jezus opowiedział tłumom tę przypowieść: „Królestwo niebieskie podobne jest do człowieka, który posiał dobre nasienie na swojej roli. Lecz gdy ludzie spali, przyszedł jego nieprzyjaciel, nasiał chwastu między pszenicę i odszedł. A gdy zboże wyrosło i wypuściło kłosy, wtedy pojawił się i chwast. Słudzy gospodarza przyszli i zapytali go: «Panie, czy nie posiałeś dobrego nasienia na swej roli? Skąd więc się wziął na niej chwast?» Odpowiedział im: «Nieprzyjazny człowiek to sprawił». Rzekli mu słudzy: «Chcesz więc, żebyśmy poszli i zebrali go?» A on im odrzekł: «Nie, byście zbierając chwast nie wyrwali razem z nim i pszenicy. Pozwólcie obojgu róść aż do żniwa; a w czasie żniwa powiem żeńcom: Zbierzcie najpierw chwast i powiążcie go w snopki na spalenie; pszenicę zaś zwieźcie do mego spichlerza»”. Inną przypowieść im powiedział: „Królestwo niebieskie podobne jest do ziarnka gorczycy, które ktoś wziął i posiał na swej roli. Jest ono najmniejsze ze wszystkich nasion, lecz gdy wyrośnie, jest większe od innych jarzyn i staje się drzewem, tak że ptaki przylatują z powietrza i gnieżdżą się na jego gałęziach”.

Komentarz do Ewangelii

Skąd się wzięło zło? Pytanie na które ludzie szukają odpowiedzi od zamierzchłych czasów. Wybitni uczeni i prości ludzie głowili się jak wyjaśnić tę zagadkę związaną z egzystencją człowieka. Pan Jezus w dzisiejszej Ewangelii mówi , że zło ma źródło w ojcu nieprawości. Bóg stworzył świat, który jest dobry. Niestety bunt przeciw Bogu sprawił, że pojawił się nieporządek w świecie , a także w sercu ludzi. I tak już pozostanie do końca świata i dopiero wtedy będzie definitywne pokonanie zła. Pan Jezus oddał swoje życie na krzyżu, aby pokonać szatana – ojca zła. Zmartwychwstał, a my mamy życie, które jest wolne od grzechu dzięki łasce Chrystusa i naszemu wysiłkowi. W ten sposób przyczyniamy się do budowania Królestwa niebieskiego.

CAMINO znaczy droga, SANTIAGO znaczy Św. Jakub – Cz. II

W dawnych wiekach, w niektórych państwach wyrokiem sądu nakazywano przestępcom pielgrzymkę do Santiago. Tradycyjnie drogę rozpoczynano od progu własnego domu. Przez wieki przemierzali ją przedstawiciele wszystkich stanów, w tym wiele znanych postaci: Karol Wielki, św. Franciszek z Asyżu, św. Elżbieta Portugalska, św. Brygida Szwedzka, św. Ignacy Loyola, czy papież Jan XXIII. W XIV wieku, szczytowym okresie popularności trasy, każdego roku przemierzało ten szlak ponad milion osób. O ogromnej roli pielgrzymek świadczą słowa Johanna Wolfganga von Goethe, który pisał, że „drogi św. Jakuba ukształtowały Europę”. Jednak po rewolucji francuskiej znaczenie pielgrzymek wyraźnie spadło i dopiero od końca lat 80 XX-tego wieku szlak znowu zaczął przyciągać coraz większą liczbę pielgrzymów z całego świata. Papież Jan Paweł II był w Santiago dwukrotnie, raz nawet przeszedł niewielki odcinek drogi. Po wizycie Jana Pawła II w katedrze w 1982 r. Rada Europy uznała Drogę św. Jakuba za szlak o szczególnym znaczeniu dla kultury kontynentu i zaapelowała o odtwarzanie i utrzymanie dawnych szlaków pątniczych. Camino de Santiago został ogłoszony pierwszym Europejskim Szlakiem Kulturowym w 1987 r. oraz wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1993 r. Kilkanaście lat później UNESCO rozszerzyło listę szlaków jakubowych w Hiszpanii i tym samym długość dróg św. Jakuba sięgnęła ponad 2200 km. Apel Rady Europy spotkał się z szerokim odzewem. Rekonstrukcja szlaku rozpoczęta w 1986 r. trwa nadal w wielu krajach. Wiele odcinków zostało na nowo wytyczonych i poprzez stworzenie tzw. Caminostrady oddzielono ruch pieszych od samochodowego aby ułatwić marsz coraz liczniejszym pielgrzymom i zwiększyć ich bezpieczeństwo. Ze wcześniejszego opisu widać, że na Camino nie ma jednej trasy pielgrzymki a uczestnicy mogą dotrzeć do celu jednym z wielu szlaków. Najczęściej uczęszczanym szlakiem jest Camino Frances, który co prawda w 98 % przebiega przez terytorium Hiszpanii ale zaczyna się we Francji po północnej stronie Pirenejów i przechodzi przez wąwóz Roncesvalles, gdzie w 778 r. zginął legendarny rycerz Roland, bohater Pieśni o Rolandzie. Camino Portuguese to malownicza trasa prowadząca z Lizbony szlakiem nadmorskim wzdłuż Oceanu Atlantyckiego. Jest bardzo popularna szczególnie wśród turystów z Polski. Camino Primitivo czyli szlak pierwotny swą nazwę zawdzięcza swojej wielowiekowej historii. Rozpoczyna się z Oviedo i biegnie poprzez 313 km do Santiago. Camino del Norte – droga północna ma swój początek w Irun w kraju Basków i liczy 823 km.