Przyjdź Duchu Święty

Uroczystość Przyjęcia Sakramentu Bierzmowania

Dzisiaj w naszej parafialnej świątyni na Mszy św. o godz. 11.00 ważne wydarzenie, albowiem młodzież przez posługę ks. Bpa Krzysztofa Chudzio przyjmie sakrament bierzmowania czyli umocnienia Duchem Świętym. Wspierajmy zatem naszą młodzież duchowo i w naszych modlitwach prośmy dla nich o Dary Ducha Świętego, aby byli dojrzałymi chrześcijanami, aby byli prawdziwymi świadkami wiary i nigdy nie zeszli z drogi Chrystusowej Ewangelii.

Idźcie i głoście Ewangelię

Niedziela Misyjna zapoczątkowuje dziś Tydzień Misyjny, który przypomina nam o potrzebie wsparcia misji czyli głoszenia Ewangelii w różnych miejscach świata, aby do wszystkich ludzi docierało Boże Orędzie o zbawieniu człowieka. Pomagajmy misjonarzom poprzez modlitwę i pomoc materialną. To nasz obowiązek. Warto też przypomnieć, że każdy z nas ma być Chrystusowym misjonarzem w swojej rodzinie, w miejscu zamieszkania czy pracy.

Ewangelia według św. Mateusza (22, 15 — 21)

Faryzeusze odeszli i naradzali się, jak by podchwycić Jezusa w mowie. Posłali więc do Niego swych uczniów razem ze zwolennikami Heroda, aby mu powiedzieli: «Nauczycielu, wiemy, że jesteś prawdomówny i drogi Bożej w prawdzie nauczasz. Na nikim Ci też nie zależy, bo nie oglądasz się na osobę ludzką. Powiedz nam więc, jak ci się zdaje? Czy wolno płacić podatek cezarowi, czy nie?» Jezus przejrzał ich przewrotność i rzekł: «Czemu wystawiacie Mnie na próbę, obłudnicy? Pokażcie Mi monetę podatkową!» Przynieśli Mu denara. On ich zapytał: «Czyj jest ten obraz i napis?» Odpowiedzieli: «Cezara». Wówczas rzekł do nich: «Oddajcie więc cezarowi to, co należy do cezara, a Bogu to, co należy do Boga»

Komentarz do Ewangelii

Obłuda to cecha wielu ludzi. Również od tej brzydkiej cechy nie byli wolni faryzeusze, którzy niby w duchu zatroskania i zasięgnięcia rady zadają Panu Jezusowi pytanie, ale tak naprawdę, po to, aby go móc pochwycić na słowie, aby potem go oskarżyć, że sprzeciwia się władzy, bo namawia do nie płacenia podatków. Zbawiciel odczytuje ich podstęp i pokazując im monetę, mówi im, że niech to co należy do cezara wypełniają wobec niego, a to co należy się Bogu niech spełniają względem Boga z całą gorliwością. Odpowiedź Pana Jezusa wtedy i dziś jest aktualna. Jak spełniamy wobec Boga swoje obowiązki, to już każdy z nas niech odpowie w swoim sercu.

CAMINO znaczy droga, SANTIAGO znaczy Św. Jakub – Cz. XV

Do Katedry Santiago de Compostela prowadzą trzy wejścia, każde usytułowane z innej strony świata. Od strony północnej fasada katedry mieści bramę stanowiącą metę Camino. Nad nią znajduje się przepięknie zdobiony Portal Rajski. Przy samym wejściu do kościoła umiejscowiony jest ołtarz ze złotą muszlą, symbolem pielgrzymów i ich patrona apostoła. Liczne tłumy odwiedzających stoją w kolejce aby pocałować muszlę, jako symboliczny znak hołdu dla św. Jakuba. Fasada południowa stoi przy placu, który dawniej był miejscem handlu srebrem. Tu znajduje się także budynek ratusza miejskiego. Z tej strony do kościoła wchodzi się przez Portal Złotników zbudowany w latach 1112-1117. Od strony wschodniej do katedry prowadzą dwa reprezentacyjne wejścia: Święte Wrota i Wrota Królewskie. Znaczenie ich podyktowane jest funkcją – Święte Wrota otwiera się podczas Roku Jubileuszowego 25 lipca w dzień św. Jakuba. Tradycja otwierania Świętych Wrót sięga XII w. To uprzywilejowanie zagwarantował w 1119 r. papież Kalikst II a zatwierdził w swojej bulli pt. „Regis Aeterni” Aleksander III. W bulli tej wydanej w 1179 r. papież nadał miastu Santiago status świętego miasta. Drugie wrota jak nazwa mówi były zastrzeżone tylko dla monarchów. Wnętrze katedry w przeciwieństwie do bogatych elewacji charakteryzuje się oszczędnością i przestrzennością. Nawa kościoła ma długość 97 m i wysokość 22 m. Od zachodniej strony można odwiedzić świątynię jeszcze czwartym wejściem Portico de la Gloria –Portal Chwały, gdzie znajduje się posąg Jakuba Większego. Od czasu średniowiecza pielgrzymi w wyrazie dziękczynienia kładli dłoń na lewej stopie patrona. Jednak największą atrakcją dla pielgrzymów jest Botafumeiro – wielka kadzielnica okadzająca wnętrze kościoła, zawieszona nad stołem ołtarzowym. Przekazy źródłowe mówią już o kadzielnicy w 1300 r. Zachowany do dnia dzisiejszego mechanizm do rozkołysania trybularza pochodzi z 1604 r. Obecną, ważącą 80 kg i mierzącą 1,6 m kadzielnicę wykonano w 1851 r. Cała ceremonia napełniania a potem rozkołysania ogromnej kadzielnicy zapiera dech w piersiach. Uczestniczyłam w niej trzy razy po każdej mszy św, kiedy ośmiu mężczyzn ubranych w stroje ceremonialne rozkołysują całe urządzenie, które śmiga pod sklepieniem w obie strony z dużą szybkością nad głowami zebranych ludzi. Po emocjach nabożeństwa, klękam i po raz ostatni tu, jak Paulo Coelho: „zaczynam wsłuchiwać się w głos mojej duszy. Tak bardzo chce ze mną rozmawiać, a ja jestem wciąż zajęty. Robię najważniejszą rzecz na świecie: słucham tego, co miałem sobie do powiedzenia”.

Koniec

Anita Iwańska – Iovino


Ofiarodawcy w październiku na zakup pieca grzewczego na zimę: H.Lipka, H.J.Szajna, M.W. Nowosławscy, B.A.Zubek, W.E. Kurzawa, G.Traciewicz, KMW Barudowie, M.Dziudzio,W.L.Kocyłowscy, W.Jarząb, G. Chudy, W.K.Guzowie, A.Iwańska-Iovino, St.S. Szarek, B.A. Guzikowie, Z.B.Prejsnar, E.W. Pelczarowie, T.Bugajska, E.Jakubik, Oberc,A.A. Kierońska, J.Erd, A.S. Pelczarowie, M.T. Kunka, J.Erd, K.A.G. Pigoniowie.

Koszt pieca grzewczego oraz zbiornik buforowy, automatyka, oprzyrządowanie i wykonana praca wynosi 62.859,41 zł.