Uroczystość Wszystkich Świętych

31 października 2023

Błogosławieni, albowiem oni Boga oglądać będą

Uroczystość Wszystkich Świętych

Kościół wspomina w tym dniu nie tylko oficjalnie znanych świętych, czyli beatyfikowanych i kanonizowanych, ale także wszystkich wiernych zmarłych, których życie nacechowane było świętością. Kościół widzi w nich swych orędowników u Boga i przykłady do naśladowania. Wstawiennictwa Wszystkich Świętych wzywamy szczególnie w ważnych dla nas wydarzeniach i dla Kościoła. Są dla nas wzorem dojrzałej miłości Boga.

Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych
Dzień Zaduszny

2 listopada pamiętamy w modlitwie za naszych bliskich zmarłych. To jest nasza pomoc, aby jak najszybciej mogli być w obecności Boga. W ten sposób okazujemy naszą pamięć, miłość wobec nich, a także głęboką wiarę w życie wieczne.

Ewangelia według św. Mateusza (22, 34 — 40)

Gdy faryzeusze posłyszeli, że zamknął usta saduceuszom, zebrali się razem, a jeden z nich, uczony w Prawie, wystawiając Go na próbę, zapytał: «Nauczycielu, które przykazanie w Prawie jest największe?» On mu odpowiedział: «„Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem”. To jest największe i pierwsze przykazanie. Drugie podobne jest do niego: „Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego”. Na tych dwóch przykazaniach zawisło całe Prawo i Prorocy»

Komentarz do Ewangelii

Człowiek potrzebuje jasnych norm, które wskażą drogę życia prawego i szlachetnego. Słabość ludzka pomijałaby jednak chętnie te wskazania (w formie prawa oraz zasad moralnych) . Pan Jezus wskazuje na fundamenty życia człowieka prawego, a są nimi przykazanie miłości Boga i bliźniego. Tylko dwa przykazania, ale ile ludzie maja trudności , by je zachowywać. Gdyby jednak te przykazania człowiek przestrzegał, wówczas miłość Boga, a także relacje między ludźmi wyglądałyby zupełnie inaczej.

Warunki otrzymania odpustu

Od Uroczystości Wszystkich Świętych do 8 listopada można zyskać odpust zupełny, który możemy ofiarować za naszych zmarłych. Natomiast w pozostałe dni listopada można zyskać odpust cząstkowy. Warunki odpustu: Nawiedzenie kościoła, albo cmentarza, modlitwa Ojcze nasz, Wierzę w Boga i jakakolwiek modlitwa w intencjach Ojca Świętego. 2 Księga Machabejska (12, 46) przypomina, że święta i zbawienna jest myśl modlić się za zmarłych, aby byli od grzechu uwolnieni.

KOŚCIOŁY I SANKTUARIA ŚWIATA – WŁOCHY

Na północy Włoch, nieopodal jeziora Como znajduje się niewielki kościółek w miejscowości Magreglio. Sanktuarium Madonny del Ghisallo to niesamowite i zaskakujące miejsce, do którego z całego świata pielgrzymują kolarze i cykliści aby oddać się pod opiekę swojej patronki. Być może wielu ludzi uwielbiających jazdę na rowerze nie wie i nie zdawało sobie sprawy z tego, że ma swoją orędowniczkę i opiekunkę w niebie. Nazwa kościółka pochodzi od pewnego objawienia maryjnego. Wg. legendy, średniowieczny hrabia Ghisallo przejeżdżał przez wioskę Magreglio, kiedy napadli go bandyci. Zobaczył w kapliczce obraz Matki Bożej, podbiegł do niego i został uratowany od zbójców. Objawienie stało się znane jako La Madonna del Ghisallo i w taki sposób Maryja stała się patronką miejscowych podróżnych. W późniejszych czasach wzgórze Madonna del Ghisallo stało się częścią wyścigu rowerowego Giro di Lombardia, a także często pojawiało się w Giro d’Italia. Kościół znajduje się na szczycie stromego wzgórza i z czasem stał się naturalnym punktem postoju dla rowerzystów. Z tego powodu miejscowy ks. Ermelino Vigano (prywatnie wielki fan sportów rowerowych) zaproponował, aby Madonna z Ghisallo została ogłoszona patronką rowerzystów. Zostało to potwierdzone przez papieża Piusa XII. W 2000 r. powstała Fundacja Muzeum Rowerowego Madonna del Ghisallo. J ej pier wszym działaniem było zorganizowanie sztafety z pochodnią z kaplicy, która znajduje się na wysokości 754 m n.p.m, do Watykanu i dostarczenie pochodni papieżowi Janowi Pawłowi II. Obecnie w sanktuarium znajduje się małe muzeum kolarstwa, w którym zgromadzono zdjęcia, eksponaty i pamiątki po najbardziej niezwykłych rowerzystach wszechczasów. W kaplicy, przed wizerunkiem Madonny zapalona jest wiecznie płonąca pochodnia na pamiątkę zmarłych kolarzy. Szczególnie wartym uwagi eksponatem jest zmięty rower, na którym Fabio Casartelli, mieszkaniec regionu, jechał w dniu, w którym zginął w wypadku podczas wyścigu Tour de France. Religię i jazdę na rowerze łączy o wiele więcej niż można by się spodziewać. Wyrazem tego stało się wybudowanie i odsłonięcie 16.07.2022 r. w Jaśle przy ul. Konopnickiej kapliczki z wizerunkiem Madonny del Ghisallo. Kapliczka wybudowana przez Adama Koszelnika przy współudziale Towarzystwa Sportowego „Sokół” jest m. in. wotum wdzięczności za ocalenie życia Jerzego Nahacza, który kilka lat temu uległ poważnemu wypadkowi. Podczas jazdy w Beskidzie Sądeckim z uwagi na usterkę techniczną zjechał z trasy i runął w przepaść.

Anita Iwańska – Iovino