III niedziela Adwentu – Gaudete

Radujcie się

To już III Niedziela Adwentu nazywana Gaudete, co w języku łacińskim oznacza: radujcie się. A jest ku temu powód niezwykle ważny, ponieważ Pan jest blisko. Już za tydzień będziemy przeżywali i celebrowali przyjście na świat Zbawiciela, Święta Bożego Narodzenia. Jeszcze te kilka dni niech będą wypełnione duchowym przygotowaniem, aby święta przeżywać w duchu chrześcijańskiej radości. (Msze św. – Roraty o godz.7.00) Już we wtorek będzie okazja, aby skorzystać z sakramentu pokuty, który oczyszcza nasze serca i napełnia radością i pokojem.

Spowiedź przed Świętami Bożego Narodzenia

W naszym kościele parafialnym

Wtorek (19.12)
spowiedź od godz. 14.00 – 15.30
przerwa od godz. 15.30 – 16.00
spowiedź od godz. 16.00 – 17.30

Ewangelia według św. Jana (1, 6 – 8; 19 – 28)

Pojawił się człowiek posłany przez Boga – Jan mu było na imię. Przyszedł on na świadectwo, aby zaświadczyć o światłości, by wszyscy uwierzyli przez niego. Nie był on światłością, lecz został posłany, aby zaświadczyć o światłości. Takie jest świadectwo Jana. Gdy Żydzi wysłali do niego z Jerozolimy kapłanów i lewitów z zapytaniem: «Kto ty jesteś? », on wyznał, a nie zaprzeczył, oświadczając: «Ja nie jestem Mesjaszem». Zapytali go: «Cóż zatem? Czy jesteś Eliaszem?» Odrzekł: «Nie jestem». «Czy ty jesteś prorokiem?» Odparł: «Nie». Powiedzieli mu więc: «Kim jesteś, abyśmy mogli dać odpowiedź tym, którzy nas wysłali? Co mówisz sam o sobie?» Powiedział: «Jam głos wołającego na pustyni: Prostujcie drogę Pańską, jak rzekł prorok Izajasz». A wysłannicy byli spośród faryzeuszów. i zaczęli go pytać, mówiąc do niego: «Czemu zatem chrzcisz, skoro nie jesteś ani Mesjaszem, ani Eliaszem, ani prorokiem?» Jan im tak odpowiedział: «Ja chrzczę wodą. Pośród was stoi Ten, którego wy nie znacie, który po mnie idzie, a któremu ja nie jestem godzien odwiązać rzemyka u Jego sandała». Działo się to w Betanii, po drugiej stronie Jordanu, gdzie Jan udzielał chrztu.

Komentarz do Ewangelii

Postać Jana Chrzciciela budziła wielkie zainteresowanie wśród ludzi. Jego surowy styl życia, słowa, które głosił z wielką siłą przekonywania przyciągały do niego rzesze ludzi. Niektórzy uważali go za jednego z proroków, który się pojawił na ziemi. Jan jednak prostował te opinie co do jego osoby. Mówił wprost, że nie jest Mesjaszem, ani jednym z proroków, ale jego misją jest nawoływanie ludzi do przygotowania swoich serc na przyjście Mesjasza , który już nadejdzie wkrótce. Również i dziś postać Jana Chrzciciela i jego nauczanie budzi uznanie i respekt. Świadectwo Jana ma i dziś wielką się oddziaływania na ludzi, którzy są otwarci na miłość, dobro, piękno i radość, którymi Zbawiciel wypełnia serca ludzi oczekujących na Jego przyjście na świat i do ich życia.

W sobotę rocznica święceń biskupich ks.abpa Adama Szala. W niedzielę (24.12) jego imieniny. Polecajmy Panu Bogu osobą ks. abpa Adama.

KOŚCIOŁY I SANKTUARIA ŚWIATA – WŁOCHY

Duomo di Monreale – Katedra Matki Boskiej Nowej to kościół w Monreale na Sycylii noszący honorowy tytuł papieski bazyliki mniejszej, który wraz z zabytkami architektury normańsko-arabskiej w Palermo w 2015 r. został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pierwszy projekt budowy świątyni powstał w latach 1172-1176 na zlecenie króla Sycylii Wilhelma II Dobrego. Celem budowy kościoła wraz z klasztorem i biskupstwem było ograniczenie rosnących wpływów biskupa Palermo. W konsekwencji, powstały kompleks sakralny prezentuje się imponująco ze swoim rozwiązaniem architektonicznym , który scala w sobie dziedzictwo trzech zamieszkujących Sycylię odmiennych kultur. Wyobrażacie sobie połączenie stylów arabskiego, normandzkiego i bizantyjskiego? Tego się prawie nie da opisać, to po prostu trzeba zobaczyć. Arabskie geometryczne ornamenty na ścianach zewnętrznych, romańskie mozaiki i złocenia figur na ścianach wewnętrznych bazyliki jak to się robi w cerkwiach to niesamowite połączenie w jedno. Katedra ma 102 m długości, 40 m szerokości i 32 m wysokości. Boczne elewacje ma dodatkowo wzmocnione basztami, z lewej strony z nieukończoną wieżą. Hełm wieży z prawej strony został zniszczony po uderzeniu pioruna w XVI wieku. Oryginalne dekoracje fasady kościoła najlepiej widoczne są na apsydzie. Górne elementy łuków ozdobione są mozaiką z czarnego, żółtego i białego kamienia. Zachodnie wejście do katedry zdobi największy w sztuce tamtego czasu portal o wymiarach 7,8 x 3,7 m oraz drzwi wykonane z brązu, na których przedstawione są 42 sceny biblijne. Są to oryginalne odrzwia z 1186 r. W północnej części świątyni znajduje się podobny portal z drzwiami z brązu z około 1190 r. Podłoga i wewnętrzne mury katedry w dolnych partiach wykończone są marmurowymi motywami na wzór islamskich meczetów. Górne partie ścian pokrywają całkowicie bizantyjskie mozaiki, wykonane przez artystów miejscowych i przybyłych z Konstantynopola w latach 1179-1182. Łącznie zajmują one niewyobrażalną powierzchnię 6340 m². W apsydzie nad ołtarzem na całej pow. Ukazana została dominująca wnętrze katedry postać Chrystusa Pantokratora (Pana wszystkiego). Poniżej znajduje się Maryja z Dzieciątkiem, którym towarzyszą archaniołowie Michał i Gabriel oraz św. Piotr i Paweł. Mozaiki przedstawiające sceny ze Starego i Nowego Testamentu oplatają cały kościół. W świątyni spoczywają królowie: Wilhelm I i jego żona Małgorzata z Nawarry, Wilhelm II oraz król Francji Ludwik IX. Będąc na Sycylii warto zwiedzić Katedrę w Monreale.

Anita Iwańska – Iovino