Patronka adwentowego oczekiwania

Na czas adwentu Kościół daje nam świętych przewodników, którzy mają nam pomóc jak najlepiej przygotować się na przyjście Zbawiciela. Na pierwsze miejsce wysuwa się Maryja, dla której adwent – czas oczekiwania na narodziny Syna, to czas szczególny. 8 grudnia 1854 r., bł. Pius IX ogłosił dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Przywilej zachowania od grzechu pierworodnego oznacza, że została Ona jako pierwsza odkupiona przez swego Syna. Jej wzniosłe piękno, odbicie piękna Chrystusa, jest dla wszystkich wierzących rękojmią zwycięstwa łaski Bożej nad grzechem i śmiercią. Niepokalane Poczęcie oświetla drogę ludzkości wszystkich czasów. Na początku trzeciego tysiąclecia wzywa nas do nadziei i wiary w Boga, Jego zbawienie i życie wieczne, a w sposób szczególny oświeca drogę Kościoła prowadzącego nową ewangelizację. W naszym kościele 8 grudnia od godz.12.00 do godz.13.00 będzie można poświęcić czas na modlitwę w Godzinie Łaski.

EWANGELIA WEDŁUG ŚW. MATEUSZA (3, 1 – 12)

W owym czasie pojawił się Jan Chrzciciel i głosił na Pustyni Judzkiej te słowa: «Nawracajcie się, bo bliskie jest królestwo niebieskie». Do niego to odnosi się słowo proroka Izajasza, gdy mówi: «Głos wołającego na pustyni: Przygotujcie drogę Panu, dla Niego prostujcie ścieżki!» Sam zaś Jan nosił odzienie z sierści wielbłądziej i pas skórzany około bioder, a jego pokarmem były szarańcza i miód leśny. Wówczas ciągnęły do niego Jerozolima oraz cała Judea i cała okolica nad Jordanem. Przyjmowano od niego chrzest w rzece Jordan, wyznając swoje grzechy. A gdy widział, że przychodziło do chrztu wielu spośród faryzeuszów i saduceuszów, mówił im: «Plemię żmijowe, kto wam pokazał, jak uciec przed nadchodzącym gniewem? Wydajcie więc godny owoc nawrócenia, a nie myślcie, że możecie sobie mówić: „Abrahama mamy za ojca”, bo powiadam wam, że z tych kamieni może Bóg wzbudzić dzieci Abrahamowi. Już siekiera jest przyłożona do korzenia drzew. Każde więc drzewo, które nie wydaje dobrego owocu, zostaje wycięte i wrzucone w ogień. Ja was chrzczę wodą dla nawrócenia; lecz Ten, który idzie za mną, mocniejszy jest ode mnie; ja nie jestem godzien nosić Mu sandałów. On was chrzcić będzie Duchem Świętym i ogniem. Ma on wiejadło w ręku i oczyści swój omłot: pszenicę zbierze do spichlerza, a plewy spali w ogniu nieugaszonym».

Komentarz do Ewangelii

Dziś staje przed nami człowiek niezwykły nazywany heroldem Chrystus, który nawoływał ludzi, aby przygotowali drogę Panu, aby prostowali ścieżki swojego życia (Mt 3, 3). Innymi słowy, aby ludzie przygotowali się na przyjście Zbawiciela, a wiec nawrócili się. Jedynie z czystym sercem może człowiek przyjąć Boga do swego życia. Apel Jana Chrzciciela jest również i dziś aktualny, bo dziś ludzie nie prostują swoich ścieżek życia, ale je jeszcze bardziej czynią krętymi tak jak pokręcone jest ich życie.

KOŚCIOŁY I SANKTUARIA ŚWIATA – WŁOCHY

Chiesa dell’Immacolata Concezione – Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP w Palermo na Sycylii to bar okowa świątynia znajdująca się niedaleko Porta Carini, jednej z najstarszych bram miasta (1310 rok). Wybudowana w centrum historycznego palermitańskiego rynku, w przeszłości była częścią klasztoru benedyktynów ufundowanego w 1576 przez szlachetnie urodzoną wdowę Laurę Imbarbara, żonę Sigismondo Ventimiglia, którego sarkofag nadal znajduje się we wnętrzu kościoła. Dodatkowym bodźcem do budowy klasztoru były wydarzenia, które rozegrały się w Palermo w 1575 r. Wtedy to miasto zostało zaatakowane przez epidemię dżumy a mieszkańcy szukali pomocy u Matki Bożej oraz świętych „contra pestem” (przeciwko zarazie) – Rocha i Sebastiana. W wyniku ustania zarazy powstała decyzja o jak naszybszej budowie klasztoru. W 1604 r. rozpoczęto prace konstruktorskie a w 1612 zakończono budowę kościoła wraz z klasztorem. Jednak prace wykończeniowe trwały kolejnych 100 lat i kosztowały bagatela 80 tys. skudów w złocie. W wyniku zawirowań historycznych i tendencji antyklerykalnych podczas zjednoczenia Włoch, w 1866 r. klasztor został skonfiskowany i zamieniony na sanatorium a w 1932 r. zburzony aby stworzyć miejsce na budowę Pałacu Sprawiedliwości. Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP został oszczędzony a ostatnie resztki dawnego klasztoru zostały ostatecznie zburzone w 1943 r. podczas bombardowań. Wracając do wyglądu kościoła to fronton świątyni wydaje się dość surowy mimo, iż jest wykonany w stylu barokowym, natomiast wnętrze w formie jednej nawy jest bardzo bogato ozdobione dekoracjami z marmurów w różnych kolorach. Ściany katedry są aż pod sufit wyściełane marmurowymi dekoracjami i powiem ,że robi to niesamowite wrażenie. Różnej wielkości kolumienki, ozdobne łuki, lwy, delfiny, muszle i wszelkiego rodzaju morskie zwierzęta a także dzbany kwiatów i misy pełne po brzegi owoców. Wydawałoby się, że bogactwo marmurów i gipsowych złoceń w zupełności by wystarczyło jako wystrój kościoła. Ale nie, obserwatora zaskakuje to, że między tymi ozdobami błyszczą najprawdziwsze szlachetne kamienie. Sufit świątyni zdobią złocone dekoracje z gipsu oraz freski pt.“Triumf zgromadzeń zakonnych” i “Cnoty kardynalne zabijają węża” z 1740 r. W ołtarzu głównym znajduje się obraz przedstawiający Niepokalane Poczęcie wykonany w 1637 r. Na uwagę zasługuje także wykonane z litego srebra tabernaculum otoczone figurami czterech Ewangelistów oraz organy z drewnianymi rzeźbieniami pokrytymi złotem.

Anita Iwańska – Iovino

Następny wpis
»